Reklama

Świat

Macron rozmawiał z Scholzem i Zełenskim, potwierdził poparcie dla Ukrainy

Katarzyna Stańko / PAP
Dodano: 13.02.2022
59883_13lu1
Share
Udostępnij
Prezydent Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Macron potwierdził poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy – poinformował w sobotę wieczorem Pałac Elizejski.

Po rozmowie z Scholzem Pałac Elizejski stwierdził w komunikacie, że: rozmowa była "częścią ścisłej koordynacji między Francją i Niemcami przed wizytą kanclerza Scholza na Ukrainie i w Rosji na początku przyszłego tygodnia".

Rozmowa "umożliwiła potwierdzenie doskonałej zbieżności stanowisk francuskich i niemieckich, w szczególności dotyczących kolejnych etapów dyskusji w formacie normandzkim oraz konieczności określenia warunków bezpieczeństwa zbiorowego w Europie" – napisano w komunikacie.

W piątek źródła w Pałacu Elizejskim poinformowały, że do rozmów w formacie normandzkim (Rosja, Francja, Niemcy, Ukraina) ma ponownie dojść na początku marca.

Po rozmowie z prezydentem Ukrainy Macron "po raz kolejny pochwalił spokój prezydenta Zełenskiego w szczególnie niestabilnym kontekście" – poinformowano w komunikacie.

"Rozmowa była okazją do kontynuacji dyskusji z ostatnich wizyt prezydenta w Moskwie i Kijowie na początku tego tygodnia i wpisuje się w dobrą koordynację między Francją a Ukrainą. W związku z tym prezydent potwierdził swoje poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Obaj prezydenci chcą kontynuować dialog w formacie normandzkim na rzecz realizacji porozumień mińskich i trwałego rozwiązania konfliktu w Donbasie" – stwierdzono.

Wcześniej w sobotę prezydent Macron rozmawiał również z prezydentem Władimirem Putinem. Wieczorem odbyła się rozmowa z prezydentem Joe Bidenem, po której nie opublikowano jeszcze komunikatu.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy