Reklama

Świat

Łukaszenka i Putin odbyli rozmowę telefoniczną, m.in. o Ukrainie

PAP
Dodano: 12.02.2022
59833_41581200_41581191
Share
Udostępnij
O rozmowie telefonicznej Alaksandra Łukaszenki i prezydenta Rosji Władimira Putina poinformowały w sobotę wieczorem służba prasowa białoruskiego lidera oraz biuro prasowe Kremla.
Tematem rozmowy, jak podano w Mińsku, były „stosunki międzynarodowe, w tym sytuacja wokół Ukrainy”. Łukaszenka i Putin omówili także „grafik przyszłych spotkań”.
 
Kreml podał z kolei w komunikacie, że obaj przywódcy poruszyli kwestię m.in. „reakcji USA i NATO na rosyjskie propozycje w sprawie wypracowania długoterminowych międzynarodowo-prawnych gwarancji bezpieczeństwa Rosji”.
 
Na Białorusi od 10 lutego trwa aktywna faza manewrów wojskowych „Związkowa Stanowczość-2022”, które są prowadzone m.in. w pobliżu granicy z Ukrainą, a także Polską i Litwą.
 
Zachód łączy te ćwiczenia z zaostrzeniem sytuacji bezpieczeństwa wokół Ukrainy. Rosja zgromadziła znaczne siły wojskowe na swoim terytorium przy granicy z tym krajem. Działania te wywołują poważne obawy w krajach zachodnich, których przywódcy uważają, że istnieje „ryzyko poważnych działań zbrojnych Rosji”. Moskwa twierdzi, że nie ma takich planów, jednocześnie żądając od USA i NATO „gwarancji” o nierozszerzaniu Sojuszu o Ukrainę oraz wycofaniu jego infrastruktury „od granic (Rosji)”.
 
W sobotę z Putinem rozmawiali telefonicznie prezydenci USA i Francji.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy