Sport

Tour de France – Pogacar wygrał 20. etap

Dariusz Chyła
Dodano: 20.07.2024

Lider wyścigu Tadej Pogacar (UAE Emirates) wygrał górski, 20. etap kolarskiego Tour de France z Nicei do Col de la Couillole (133 km).

Na dzień przed zakończeniem imprezy Słoweniec ma 5.14 przewagi nad drugim na mecie Duńczykiem Jonasem Vingegaardem (Team Visma).

Na trasie sobotniego etapu w Alpach kolarze pokonywali cztery górskie premie. Rozstrzygający okazał się końcowy, blisko 16-kilometrowy podjazd, o średnim przewyższeniu 7,1 procent, na przełęcz Col de la Couillole (1676 m n.p.m.), gdzie wytyczono ostatnią premię i metę przedostatniego etapu “Wielkiej Pętli”.

Słoweniec, spokojnie kontrolujący wraz ze swoją grupą tempo grupki faworytów, na 2,5 km przed metą doścignął ostatnich zawodników z wcześniejszej ucieczki, a potem w bezpośrednim pojedynku z wiceliderem klasyfikacji Vingegaardem, łatwo wygrał swój piąty etap w tegorocznym TdF.

Duńczyk stracił siedem sekund do Słoweńca, a trzeci był Ekwadorczyk Richard Carapaz (EF Education-EasyPost) – 23 s.

Zmierzający po trzeci triumf w Tour de France 25-letni Pogacar w klasyfikacji generalnej ma już 5.14 przewagi nad najlepszym w ostatnich dwóch latach Vingegaardem i 8.04 nad Belgiem Remco Evenepoelem (Soudal Quick-Step).

Dzięki aktywnej jeździe i wygraniu dwóch premii I kategorii na pozycji lidera klasyfikacji górskiej umocnił się Carapaz. Zostanie jej zwycięzcą, jeśli tylko ukończy imprezę.

W niedzielę, ostatnim dniu wyścigu, odbędzie się etap jazdy indywidualnej na czas z Monako do Nicei (34 km).