Reklama

Lifestyle

One Billion Rising – Rzeszów po raz czwarty zatańczy przeciwko przemocy

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 29.01.2020
49541_obrn
Share
Udostępnij
Nagrany został już spot z udziałem rzeszowskich aktorek i trwają próby układu tanecznego – tego samego, który ćwiczą właśnie tysiące osób na całym świecie, by 14 lutego zatańczyć w jednym rytmie na ulicach, rynkach i placach. Akcja "One Billion Rising" jest manifestem przeciw przemocy i aktem solidarności z jej ofiarami. Na Rynku w Rzeszowie odbędzie się po raz czwarty i każdy może do niej dołączyć.
 
Kampania „One Billion Rising 2020” w Polsce znana jest jako „Nazywam się Miliard 2020”. W kilkudziesięciu miejscowościach w Polsce, w tym w Rzeszowie, w Święto Zakochanych, kobiety i mężczyźni wspólnie zatańczą na znak protestu przeciwko przemocy. Tegoroczne hasło ogólnopolskiej akcji to: Seks bez zgody to gwałt. Tylko tak oznacza zgodę.
 
Wspólnym mianownikiem akcji za każdym razem jest taniec, bo tańcząc, rządzisz swoim ciałem. W Rzeszowie  kobiety i osoby solidaryzujące się z przesłaniem kampanii „One Billion Rising” zatańczą już po raz czwarty – 14 lutego o godz. 16.00, na Rynku.
 
Do udziału w akcji w amatorskim spocie, zachęcają aktorki z rzeszowskich teatrów: Magda Kozikowska-Pieńko, Małgorzata Pruchnik-Chołka, Ewa Mrówczyńska, Dagny Mikoś, Natalia Zduń, Jagoda Domka i Kamila Olszewska. 
 
 
Szacuje się, że w Polsce tylko jedna trzecia aktów przemocy zgłaszana jest na policję. 
 
– Ogólnopolskie statystyki mówią, że około 2 miliony kobiet rocznie pada ofiarą przemocy, w tym gwałtów. Dochodzi do nich w czterech ścianach domu, a wiedza o tych dramatach jest trzymana w tajemnicy – potwierdza Patricia Mitro, prezeska Fundacji Prawnikon, od wielu lat będącej członkiem Antyprzemocowej Sieci Kobiet. Fundacja prowadzi na Podkarpaciu punkty konsultacyjne, w których udziela pomocy m.in. ofiarom przemocy. Akcję „One Billion Rising” w Rzeszowie organizuje wspólnie z Podkarpacką Radą Programową Kobiet. Partnerami wydarzenia są: Fundacja Smakuj Życie, Stowarzyszenie Kongres Kobiet oraz Instytut Kariery, Przedsiębiorczości i Rozwoju w Rzeszowie.
 
Do tańca może włączyć się każdy. – Trwają próby, na które zapraszamy wszystkich chcących nauczyć się układu tanecznego – informują organizatorzy. 
 
Spotkania odbywają się w każdy poniedziałek o godz. 18.00 w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania, na ul. Sucharskiego 2 (poziom -1, Klub IQ). Salę udostępnił również dyrektor rzeszowskiego MDK na ul. Osmeckiego 51. Do nauki tańca zostały również zaproszone rzeszowskie szkoły taneczne, studenci oraz wolontariusze 50+. Najbliższa próba 3 lutego, o godz. 18.00 w Klubie IQ WSIiZ.
 
Terminy prób ogłaszane są na Facebooku https://www.facebook.com/OBR.podkarpacie/
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy