Reklama

Lifestyle

Kongres kobiet w Rzeszowie z Małgorzatą Rozenek-Majdan

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 22.11.2022
69206_rozenek
Share
Udostępnij
Małgorzata Rozenek-Majdan, która wspiera starania o refundację leczenia bezpłodności metodą in vitro będzie gościć w sobotę 26 listopada na Podkarpackim Kongresie Kobiet w Rzeszowie. Na kongresowej scenie będą debaty o roli kobiet w życiu publicznym, a także o kryzysie humanitarnym i fali uchodźstwa do Europy. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

W najbliższą sobotę 26 listopada 2022 r. Podkarpacka Rada Programowa Kobiet organizuje Podkarpacki Kongres Kobiet. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem: „Lojalność, Wsparcie, Kobiecość”, a miejsce spotkania to Instytut Muzyki w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 83. Kongres rozpocznie się o godz. 10.00, ale już o godz. 9.00 zaczyna się rejestracja. 

Ambasadorka in vitro

Twarzą tegorocznego kongresu jest Małgorzata Rozenek-Majdan, prezenterka telewizyjna telewizyjna, współprowadząca program „Dzień dobry TVN”, jest także wiceprzewodniczącą Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla in vitro”. Sama trzykrotnie została matką dzięki procedurze in vitro i od dawna angażuje się w walkę o przywrócenie finansowania tej metody. Program refundacji in vitro zlikwidowano sześć lat temu, w 2016 roku, decyzją ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.
 
Zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Tak dla in vitro” ruszyła w piątek, a jej celem jest przywrócenie finansowania tej metody w Polsce. W ciągu trzech miesięcy inicjatorzy planują zebrać 100 tys. podpisów. Taka zbiórka odbędzie się także podczas kongresu w Rzeszowie. 

Ten temat nie jest jednak jedynym i nadrzędnym celem Podkarpackiego Kongresu Kobiet. 
 
– Najważniejsze jest dla nas poszerzanie współpracy zbudowanej na wartościach i empatii oraz sieciowanie różnych środowisk – podkreśla Patricia Mitro, organizatorka Kongresu. – W szczególności zależy nam na poruszeniu tematów ważnych obecnie w życiu społeczno-gospodarczo-zawodowym. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich pań, tych z dużych i małych miast, niezależnie od poglądów, wieku czy zawodu. Wśród uczestniczek będą kobiety  pełniące różne role społeczne: matki, córki, wnuczki, społeczniczki, aktywistki, biznesmenki. Kongres poprowadzi dr Agnieszka Buk, adiunkt Uniwersytetu Rzeszowskiego, wiceprezes Stowarzyszenia „Ekos”, Konsul Honorowa Republiki Federalnej Niemiec w Rzeszowie oraz członkini Rzeszowskiej Rady Kobiet. 

O kryzysie humanitarnym

Ciekawie zapowiada się m.in. panel dyskusyjny „Kryzys humanitarny i fala uchodźstwa – co możemy zrobić jako Europa”, który poprowadzi znana politolożka Anna Siewierska-Chmaj, a jej gośćmi będą: Daria Chmielewska, Orystlava Sydorchuk oraz Joanna Lasko.
 
Kongresowi towarzyszy odrobina rozrywki – pokaz mody Gabrieli Tomaki-Ząbek oraz koncert Dominiki Kindrat i Macieja Łukaszewicza. Odwiedzić będzie można także kilkanaście stoisk z ciekawymi produktami nie tylko dla kobiet.
 
Podkarpacki Kongres Kobiet – edycja ubiegłoroczna. Na pierwszym planie Magdalena Koryl i Patricia Mitro. Fot. Materiały prasowe
 
Program wydarzenia
 
Rejestracja: 9.00-10.00
 
Panel nr 1: 10:00-11:15 – Rola kobiet w życiu publicznym
 
Moderatorka: Anna Pięta- Szawara
Prelegentki: Jolanta Kaźmierczak, Elżbieta Łukacijewska, Patricia Mitro, Alena Myrda, Mirka Gorazd
 
Panel nr 2: 11:15-12:30 – Kryzys humanitarny i fala uchodźstwa – co możemy zrobić jako Europa
 
Moderatorka: Anna Siewierska-Chmaj- moderatorka
Daria Chmielewska, Orystlava Sydorchuk, Joanna Lasko
 
Pokaz mody  12:30-12:45 – Gabriela Tomaka- Ząbek
 
12:45– 13:30 Przerwa
 
Panel dodatkowy: 13:15-13:45 – Invitro – szansa na macierzyństwo i szczęśliwą rodzinę
 
Elżbieta Łukacijewska wraz z Małgorzata Rozenek- Majdan
 
Panel nr 3: 13:45-14:45 – Kobieta Innowacyjna
 
Moderatorka: Karolina Winiarska
Kelli Wróbel, Małgorzata Skawińska,  Lucyna Kuźniar-Lasota, Gabriela Tomaka-Ząbek
 
Panel nr 4: 14:45-15:45 – Siostrzeństwo kobiet w działaniu – rola rad kobiet
 
Justyna Białczak- moderatorka
Elżbieta Piejko, Monika Lach, Laura Starowiejska, Dorota Konieczna-Herdzik, Magdalena Koryl
 
Koncert: 15:45 – 16:30 

DOMINIKA KINDRAT I MACIEJ ŁUKASZEWICZ
(WOKAL, FORTEPIAN)
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy