Reklama

Lifestyle

Zatorska pobiegnie po marzenia. Na Elbrus

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 23.08.2016
28907_zatorska
Share
Udostępnij

Izabela Zatorska z Wrocanki koło Krosna, najlepsza w historii polska biegaczka górska, chce 15 września wbiec na Elbrus (5642 m n.p.m.), najwyższą górę Kaukazu i Rosji, a przy okazji pobić rekord świata należący do jej młodszej koleżanki Ani Figury (4 godz. 22 min. 10 sek.). Towarzyszyć jej będzie Jolanta Zaręba, dziennikarka Telewizji Rzeszów, a zarazem biegaczka-amatorka. Ekipa TVP Rzeszów planuje zrealizować film o tym wydarzeniu.

Zdobyć tę najwyższą górę Kaukazu i najwyższy szczyt w Europie to było moje najskrytsze marzenie, które nosiłam głęboko w sercu i  które chciałam po cichu zrealizować. Kupić bilet, spakować plecak i po prostu wbiec. Moje małe marzenie zmieniło  sie w wyprawę i projekt o nazwie Elbrus-Zatorska 2016. W ten sposób chcę podsumować swoją 35-letnią karierę sportową. Biegam od 15 roku życia. Biegałam na bieżni, biegi przełajowe i maratony. Jednak prawdziwą miłość do biegów odkryłam w biegach górskich. Dla mnie wbiegnięcie na Elbrus to spełnienie mojego sportowego marzenia. Zakończenie pewnego etapu w moim życiu. Bieg ten chcę dedykować mojemu Tacie, który będąc goprowcem górskim odszedł o wiele za wcześnie, gdy miałam zaledwie 10 lat” – napisała Zatorska na portalu PolakPotrafi.pl, zajmującym się społecznościowym finansowaniem różnych projektów.

Całkowity budżet projektu (przelot, noclegi i wyżywienie Zatorskiej i członków ekipy), wynosi 50 tys. zł. Większość pieniędzy pochodzi od sponsorów. Brakujące jeszcze 10 tys. zł Zatorska chce zebrać za pośrednictwem portalu PolakPotrafi.pl. Na dziś zebrano 3400 zł; do zakończenia projektu zostało jeszcze 18 dni. Projekt zostanie ufundowany, jeżeli do 10 września, do godz. 21, otrzyma 10 tys. zł wsparcia. Więcej szczegółów na stronach: https://polakpotrafi.pl/projekt/elbrus-zatorska-2016 i https://www.facebook.com/ElbrusZatroska2016/?fref=nf&pnref=story.

Izabela Zatorska jest dwukrotną mistrzynią Europy, srebrną i trzykrotną brązową medalistką mistrzostw świata, czterokrotną zdobywczynią Pucharu Świata i wielokrotną mistrzynią Polski w biegach górskich, prekursorką tej dyscypliny w Polsce. Na koncie ma także starty na bieżni i w biegach ulicznych, m.in. reprezentowała Polskę w maratonie na Mistrzostwach Europy w Helsinkach w 1994 r.

Jolanta Zaręba jest dziennikarką, sekretarzem redakcji Telewizji Rzeszów, a zarazem biegaczką-amatorką. Ma na swoim koncie ukończone liczne ultramaratony górskie, m.in.: Zugspitz Ultratrail 2016 o długości 100 kilometrów w Alpach niemieckich, Lavaredo Ultra Trail 2015 – bieg o długości 120 kilometrów we włoskich Dolomitach,  oraz The North Face Ultra – Trail DU MONT – BLANC 2014 o długości 100 kilometrów.

Bieg na Elbrus ma zwieńczyć nie tylko wspaniałą karierę sportową Izabeli Zatorskiej, ale także trwający od kilku miesięcy projekt „Elbrus-Zatorska 2016”, organizowany przez Grupę Eko-Karpaty Sp. z o.o. oraz Stowarzyszenie Stolica Bieszczad Ustrzyki Dolne.

 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy