Reklama

Lifestyle

Noc Muzeów w łańcuckim Zamku w sobotę!

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 02.06.2022
63945_noc
Share
Udostępnij
Po czterech latach przerwy do Muzeum-Zamku w Łańcucie powraca Noc Muzeów. W sobotę 4 czerwca turyści będą mogli obejrzeć wnętrza I piętra rezydencji w świetle kryształowych żyrandoli.

W trakcie Nocy Muzeów turyści będą mogli zobaczyć m.in. Salę Balową – największe i najbardziej okazałe wnętrze Zamku, powstałe ok. 1800 r. zgodnie z projektem Christiana Piotra Aignera. Sala Balowa prezentuje styl dojrzałego klasycyzmu. Ozdobą jest intarsjowana posadzka, iluzjonistycznie namalowane niebo na suficie, a także pięć imponujących, kryształowych żyrandoli z końca XIX w.
 
Zwiedzający zajrzą także do Buduaru, który dawniej określano jako Gabinet Lustrzany lub Zwierciadlany, a także Rokokowy. Jest to jedno z najcenniejszych wnętrz zamkowych. Od tego wnętrza rozpoczyna się ciąg intarsjowanych posadzek o wzorze dywanowym, które powstały w latach 1830-1835, według projektu Karola Chodzińskiego. 
 
Będzie można zobaczyć również pokój toaletowy Romana Potockiego. Łazienka Żółta nazwę wzięła się od koloru kafelków, którymi wyłożono ściany. Na wiedeńskich meblach znajdują się angielskie i czeskie kryształowe naczynia toaletowe, pochodzące przełomu XIX i XX w. Łazienka zamyka ciąg pokoi wchodzących w skład apartamentu męskiego.
 
Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się w godzinach od 18:00 do 23:00 (ostatnie wejście o 22:00). Zwiedzanie bez przewodników i audioprzewodników. Wstęp: 1zł. Bilety na wydarzenie do nabycia wyłącznie w Sieni zamkowej. Wydarzenie będzie także połączone z możliwością zapoznania się z ofertą turystyczną, wydawniczą i pamiątkarską.

Muzeum uprzedza, że po Parku Wewnętrznym będzie można poruszać się tylko i wyłącznie po wyznaczonej trasie.
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy