Reklama

Lifestyle

Lato w Rzeszowie? Ponad 300 atrakcji na wakacje w mieście

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 19.06.2024
Festiwale, kino plenerowe, miejskie potańcówki wypełnią lato w Rzeszowie. Fot. Facebook/Europejski Stadion Kultury
Festiwale, kino plenerowe, miejskie potańcówki wypełnią lato w Rzeszowie. Fot. Facebook/Europejski Stadion Kultury
Share
Udostępnij

Europejski Stadion Kultury, którym Rzeszów powita wakacje już w najbliższy weekend, to dopiero początek letnich atrakcji w mieście. W lipcu i sierpniu aż pięć festiwali, przez całe lato pokazy filmowe na skwerze kultury i spacery historyczne po mieście. Ogrody literackie i miejskie potańcówki. Dla dzieci warsztaty i półkolonie. W sumie ponad 300 atrakcji.

– Atrakcje na wakacje zostały pomyślane tak, abyśmy aktywnie spędzili czas na terenie miasta, abyśmy mieli gdzie pójść z przyjaciółmi, gośćmi, którzy nas odwiedzą i by nie zabrakło atrakcji dla dzieci – mówił w środę Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa – Co proponujemy? Od półkolonii dla naszych milusińskich po spotkania, warsztaty, dyskusje aż po flagowe wydarzenia wakacyjne, do których już wszystkich przyzwyczailiśmy. W tym roku cały pakiet ważnych, mniejszych i większych wydarzeń na czele z naszym Wschodem Kultury i koncertem otwarcia w najbliższy piątek. Zaczynamy o godz. 18 kibicując naszej reprezentacji w meczu o wszystko, o godz. 20 koncert wprowadzający Europejski Stadion Kultury i od godz. 21 duety artystów polskich i zagranicznych.

Koncerty i festiwale w Rzeszowie

Jak dodał prezydent, podczas wakacji, co 10, 14 dni odbywać się będą duże, flagowe dla miasta wydarzenia. Urodzinowy Toast dla Tomasza Stańko (koncert główny na dziedzińcu Zamku Lubomirskich 13.07 o godz. 19:00), cykl koncertów rapowych Dope Fest Rzeszów (6 lipca, 3 sierpnia, 7 września 2024 r., Plac Eventowy w Centrum Kulturalno-Handlowego Millenium Hall), czy Rzeszów Bike Festival.

Marcin Dziedzic, Dyrektor Estrady Rzeszowskiej zachęcał do udziału 20-21 lipca w Carpathia Festivalu 2024, który jest organizowany w mieście od 20 lat, a 23 sierpnia w nowym wydarzeniu – Eska Music Tour Rzeszów na Bulwarach.

– Estrada Rzeszowska to nie tylko imprezy plenerowe, ale również Rzeszowskie Piwnice, które funkcjonują cały rok i oprócz zwiedzania tego, co pod płytą Rynku, proponują warsztaty, koncerty, plenerowe seanse filmowe. Będzie też  Silent Disco i „Oko na miasto”, czyli tradycyjne spacery, podczas których wszystkich uczestników – turystów, ale i mieszkańców miasta traktujemy jak turystów i zachęcamy, by zobaczyli Rzeszów z zupełnie innej perspektywy – mówił Marcin Dziedzic.

– Zapraszam mieszkańców oraz turystów tutaj odpoczywających na wystawy, koncerty, spotkania i warsztaty oraz do naszego pięknego retro autobusu, którym będzie można z przewodnikiem mobilnie zwiedzać miasto – zachęcała Krystyna Stachowska, pełnomocnik prezydenta, koordynator ds. Społecznych, Kultury i Oświaty.

Marzena Styga – Durak , dyrektor Rzeszowskiego Domu Kultury, mówiła o atrakcjach na każdym rzeszowskim osiedlu, w tym programie, który RDK realizuje wspólnie z MOPS-em „Z uśmiechem w przyszłość”, gdzie będą organizowane wydarzenia zachęcające rodziny do wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu (kino plenerowe, akademia smyka, mobilny dom kultury – wyjście z zajęciami na place zabaw, parki, ogrody miejskie).

Koncerty kameralne w parku w Słocinie

– W parku na Słocinie z okazji urodzin Rzeszowa przygotowaliśmy koncerty kameralne, które w plenerze wyglądają cudnie… Proponujemy też nowość z okazji urodzin miasta, która będzie odbywać się późnym wieczorem – przygotowaliśmy widowiska piaskiem i muzyką malowane. Będziemy opowiadać historię Rzeszowa na osiedlach i w zakamarkach miasta, w których nie spodziewaliście się państwo, że kulturę można uskuteczniać – zdradziła Styga-Durak. – Zapraszamy na nasze potańcówki miejskie, na rzeszowskich Bulwarach i pikniki, które cieszą się ogromnym powodzeniem nie tylko wśród starszych mieszkańców miasta.

Konferencja prasowa – Atrakcje na wakacje. Fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszowa

Aleksandra Kocot z Wydziału Sportu i Rekreacji w Urzędzie Miasta Rzeszowa zachęcała do udziału w imprezach sportowych tych lokalnych, ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. Najbardziej prestiżowe dla miasta i interesujące dla oglądających będą Mistrzostwa Europy Juniorów w Skokach do Wody czy TurniejTenisa Ziemnego o Puchar Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Katarzyna Pawlak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Miasta Rzeszowa zapraszała do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej na warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz do Biura Wystaw Artystycznych, które już od najbliższego czwartku będzie miało dwie nowe wystawy.

Imprezy organizowane przez artystów i lokalne stowarzyszenia

– Zależy nam, aby coraz większą rolę odgrywali artyści i lokalne stowarzyszenia, na działanie których w tym roku przeznaczyliśmy ponad 1,4 mln zł, a  które w czasie wakacji szykują ok. 50 imprez. – Większość proponowanych przez miasto imprez jest za darmo, a jeśli jest już opłata, to jest ona niewielka – dodała Pawlak.

Więcej informacji o letnich wydarzeniach na stronie www.erzeszow.pl oraz na FB Rzeszów- stolica innowacji, gdzie co piątek jest zamieszczana rozpiska weekendowych imprez, a w poniedziałek rozpiska tygodniowa.

 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy