Reklama

Lifestyle

Karpaty na widelcu w Rzeszowie. Gotuje Makłowicz

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 16.09.2022
66954_zmaklowicz
Share
Udostępnij
Już 24-25 września podczas festiwalu Karpaty na Widelcu Robert Makłowicz i Jan Kuroń będą gotowali dla rzeszowian. Festiwal to wyborcza obietnica prezydenta Rzeszowa Konrad Fijołek, którego gwiazda kulinarnych programów wsparła podczas kampanii wyborczej. Program wydarzenia jest bogaty: degustacje festiwalowych dań za 10 zł, kocioł z dziczyzną, kiermasz regionalnych produktów, a wszystko przy muzyce i tańcach na scenie w Rynku, który jest centrum wszystkich atrakcji.
 
Zainicjowany przez Konrada Fijołka i Roberta Makłowicza festiwal Karpaty na Widelcu ma promować kuchnię Karpat. Rozpocznie się w sobotę 24 września, w samo południe, od korowodu kucharzy i uczniów Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie przygotowujących festiwalowe dania. Przejdzie on z ulicy Grunwaldzkiej na Rynek, gdzie na scenie nastąpi uroczyste otwarcie imprezy. 
 
Głównym punktem sobotniego programu będzie strefa dań festiwalowych na Rynku. Za sprzedawane tam po 10 zł cegiełki, będzie można zjeść porcję z festiwalowych dań przygotowanych przez 11 restauracji, uczniów ZSG i Klub Podkarpackich Gastronomów. Restauracje biorące udział w akcji to: Kozlovna, Folwark, Patio w Grand Hotelu, Folk w Hotelu Bristol, Stary Browar Rzeszowski, Gościniec, Lord Jack, Jan Kiepura w Hotelu Czarny Potok w Krynicy Zdroju, Kresowa Osada z Baszni Dolnej, Zacisze w Hotelu Zacisze w Bratkowicach, Esencja w Hotelu Ambasadorskim. 
 
W festiwalowym menu znajdą się między innymi kacapoły, hreczanyki, żurek z fasolą i grzybami, proziaki, stolniki, klepak, banianka i kapusta ziemniaczana. Cały dochód z tego przedsięwzięcia będzie przeznaczony na doposażenie ZSG w Rzeszowie i szkolenia dla najzdolniejszych uczniów szkoły, przyszłych kucharzy. 
 
W sobotnim programie znajdą się także między innymi pokaz kulinarny Roberta Makłowicza i liczne koncerty na dwóch scenach. Na scenie głównej na Rynku tego dnia wystąpi formacja Fanfara Awantura w dwóch odsłonach – jako Prawdziwe Polskie Techno i Turbo Balkan Groove. Z kolei na scenie za budynkiem Ratusza przy ul. Słowackiego zobaczymy cztery zespoły ludowe: Zespół Pieśni i Tańca Hyżniacy, Zespół Pieśni i Tańca Karpaty, Zespół Pieśni i Tańca Kompanija oraz Studencki Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej Połoniny.
 
Drugi dzień festiwalowych atrakcji rozpocznie się nieco później, bo o godzinie 14.30. Na Rynku zamiast strefy dań festiwalowych pojawi się kocioł z dziczyzną. Na miejscu będzie obecny Jan Kuroń, który przyrządzi swoje danie w formie pokazu na scenie. Ciekawie zapowiada się także „menu muzyczne”. Na scenie głównej zagrają Patryk Mateja z zespołem, Żmije i Haydamaky, na scenie przy ul. Słowackiego natomiast Mobilna Filharmonia, Zespół Pieśni i Tańca Bandoska, Zespół Pieśni i Tańca Resovia Saltans Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Marcin Florczak. 
 
Karpaty na Widelcu to także dwudniowy jarmark produktów regionalnych i rękodzieła. Swoje produkty zaprezentuje ponad 60 wystawców, których stosika będą rozlokowane na ul. Kościuszki i Grunwaldzkiej. Festiwalowy akcent pojawi się także w Rzeszowskich Piwnicach – podczas zwiedzania w  podziemnej  karczmie będzie można degustować regionalne przysmaki, między innymi: proziaki, gomółki, dżem z derenia. Podczas festiwalu odbędzie się także konkurs dla producentów żywności, a najlepszy z nich będzie nagrodzony tytułem „Najlepszy Smak 2022 Karpat na Widelcu”.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy