Reklama

Kultura

Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko w Rzeszowie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 27.06.2023
Tomasz Stańko. Fot. Tadeusz Poźniak
Tomasz Stańko. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

2 i 9 lipca już po raz piąty będziemy celebrować twórczość Tomasza Stańko, pochodzącego z Rzeszowa wybitnego trębacza jazzowego. Podczas wydarzenia usłyszymy interpretacje wykonawców młodszego pokolenia oraz artystów, którzy mieli zaszczyt grać z Mistrzem na jednej scenie.

Fontanna Multimedialna i Rzeszowskie Piwnice

Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko to przedsięwzięcie artystyczne realizowane dla uczczenia pamięci wybitnego trębacza jazzowego i kompozytora, który swoje pierwsze kroki stawiał
w Rzeszowie, Honorowego Obywatela Miasta, autora Hejnału Miasta Rzeszowa, który codziennie wybrzmiewa z rzeszowskiego Ratusza. Z okazji urodzin artysty, z inspiracji jego córki i wieloletniej menadżerki, Anny Stańko, powstał unikalny muzyczny projekt, którego premierowa edycja odbyła się w 2019 r. w Warszawie oraz w Rzeszowie.

Urodziny Tomasza Stańki w Rzeszowie

Tegoroczne wydarzenie rozpocznie się 2 lipca. Niestety odwołano koncert Malwiny Masternak przy Fontannie Multimedialnej.

Bez zmian natomiast, odbędzie się o godz. 19.00 w Rzeszowskich Piwnicach słuchowisko Michała Chołki, pt. „Istnienie Poszczególne”, z muzyką nagraną przez znakomitych polskich jazzmanów, inspirowane życiem i twórczością Tomasza Stańko. W rolę mistrza jazzu wcielił się Robert Żurek. Słuchowisko zostało wyprodukowane przez Fundację Rzeszowską w 2022 roku. Przed emisją odbędzie się rozmowa z reżyserem i autorem scenariusza.

O godzinie 20.00 wystąpi Paweł Palcowski Quintet, zespół pochodzącego z Rzeszowa trębacza, kompozytora, doktora oraz nauczyciela akademickiego, Pawła Palcowskiego. Na swoim koncie posiada dwie, docenione w kraju i zagranicą płyty. Pierwsza z nich była bestsellerem sklepu DiskUnion w Tokyo oraz doczekała się wersji winylowej. Obie płyty poza nośnikami CD dostępne są we wszystkich serwisach streamingowych. Paweł Palcowski koncertuje również m.in. z Arkiem Skolikiem i Edem Cherry oraz jest członkiem Big Bandu Śląskiego. Paweł Palcowski Quintet oprócz autorskich kompozycji lidera, wykona również własne interpretacje utworów Tomasza Stańko. Po koncercie after party.

9 lipca na dziedzińcu Zamku Lubomirskich

9 lipca na scenie na dziedzińcu Zamku Lubomirskich odbędą się dwa projekty: „Stańko Shuffle” i „Darker Eyes”. Autorem pierwszego z nich jest Sławomir Kurkiewicz, cieszący się dużym uznaniem kontrabasista jazzowy z Polski. Jego muzyczna droga zaczęła się na dobre, gdy do współpracy zaprosił go – i jego młodych kolegów: Marcina Wasilewskiego i Michała Miśkiewicza – Tomasz Stańko. Od tego czasu jego kontrabas usłyszeć można na sześciu albumach z Wasilewski Trio, trzech płytach z Tomaszem Stańko, dwóch ze słynnym francuskim perkusistą Manu Katche czy w nagraniach z Jacobem Youngiem. Projekt przygotowany na TOAST dla Tomasza Stańko będzie niejako debiutem Kurkiewicza jako kompozytora i lidera zespołu. Inspiracją do przygotowania projektu „Stańko Shuffle” jest jedno ze wspomnień kontrabasisty ze współpracy z Tomaszem Stańko. Trębaczowi wielką radość przynosiło słuchanie muzyki w trybie shuffle, czyli gdy odtwarzacz, mając do dyspozycji całą cyfrową bibliotekę muzyczną użytkownika sam – losowo, czy w oparciu o własne algorytmy – generuje listę odtwarzania. W ten sposób Stańko słuchał fragmentu symfonii Gustava Mahlera, która płynnie przechodziła w utwór Jamesa Browna, by za chwilę sięgnąć po nagranie free jazzowej awangardy. W podobnej koncepcji pomyślany jest ten koncert.

Jakob Bro to duński gitarzysta, który, dzięki oryginalnemu brzmieniu i konsekwencji z powodzeniem koncertuje po obu stronach Atlantyku. Można powiedzieć, że jego także odkrył Tomasz Stańko, zapraszając do nagrania albumu „Dark Eyes”. Dziś Jakob Bro w swym dorobku ma sześć autorskich płyt dla ECM – w tym ostatnią, nagraną z saksofonistą tenorowym Joe Lovano, w hołdzie ikonie jazzowej perkusji – Paulowi Motianowi. Bro po śmierci Tomasza Stańko nagrał poświęcony mu utwór „To Stanko” na swojej płycie „Uma Elmo”. Jakob Bro na koncert w ramach TOASTu przygotuje specjalny projekt, który nawiązywać będzie do muzyki, którą tworzył z Tomaszem Stańko w ramach „skandynawskiego kwintetu” Dark Eyes.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy