Reklama

Kultura

Aktor Andrzej Grabowski uhonorowany Złotym Medalem Zasłużony Kulturze “Gloria Artis”

Julia Kalęba / PAP
Dodano: 17.03.2024
Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Kraków, 16.03.2024. Aktor Andrzej Grabowski po premierze spektaklu "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Mai Kleczewskiej, 16 bm. w Teatrze Słowackiego w Krakowie. Andrzej Grabowski otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. (mr) PAP/Łukasz Gągulski
Fot. PAP/Łukasz Gągulski Kraków, 16.03.2024. Aktor Andrzej Grabowski po premierze spektaklu "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Mai Kleczewskiej, 16 bm. w Teatrze Słowackiego w Krakowie. Andrzej Grabowski otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. (mr) PAP/Łukasz Gągulski
Share
Udostępnij

Za znakomite dokonania twórcze aktor Andrzej Grabowski został uhonorowany Złotym Medalem Zasłużony Kulturze “Gloria Artis”. Wyróżnienie wręczył aktorowi w sobotę na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz.

Minister kultury nadał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis Andrzejowi Grabowskiemu “za jego znakomite dokonania twórcze”. Wyróżnienie Bartłomiej Sienkiewicz wręczył w sobotę po premierze “Wesela” w reżyserii Mai Kleczewskiej na scenie Teatru Słowackiego w Krakowie.

Odbierając wyróżnienie Andrzej Grabowski przyznał, że medal ten otrzymał w 2020 roku, jednak wtedy nie chciał go przyjąć.

Andrzej Grabowski jest aktorem teatralnym, telewizyjnym, filmowym i dubbingowym, artystą kabaretowym, piosenkarzem, scenarzystą i reżyserem. Wykształcenie zdobył w krakowskiej PWST, którą ukończył w 1974 roku. Od tego czasu jest związany z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Był członkiem Zespołu Artystycznego Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie i Starego Teatru w Krakowie.

Wśród jego najważniejszych ról można wymienić Michała Strawińskiego w “Listopadzie” H. Rzewuskiego w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, rolę w “Opisie obyczajów” J. Kitowicza (reż. M. Grabowski), Jaśka w “Weselu” S. Wyspiańskiego (reż. Andrzej Wajda), Majora w “Damach i huzarach” A. Fredry (reż. M. Grabowski), Calogero w “Wielkiej magii” E. De Filippo (reż. Bogdan Hussakowski), Valene’a w “Na zachód od Shannon” M. McDonnagha (reż. Katarzyna Deszcz), Starego Aktora w “Karierze Artura Ui” B. Brechta (reż. Remigiusz Brzyk), Chomeiniego w “Tysiąc nocy i jedna. Szeherezada 1979” w reż. Wojciecha Farugi.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy