Reklama

Kultura

Pustki w Zorzy. Ludzie kupują vouchery, by uratować kultowe kino

Alina Bosak
Dodano: 16.10.2020
51869_kinozorza
Share
Udostępnij
– W 2021 roku kino Zorza obchodzić jubileusz 65-lecia, jednak bez pomocy widzów możemy nie przetrwać do tego czasu – mówi Katarzyna Kazanecka, koordynatorka akcji „Ocalmy Zorzę. Kup voucher wspierający kino”. Widzowie, którzy aktualnie obawiają się wizyty w kinie, mogą nabyć za 17 zł voucher, uprawniający do wejścia na jeden dowolny film przez najbliższy rok. 
 
Pandemia koronawirusa uderzyła w branżę filmową, dystrybucję, ale przede wszystkim kina – takie jak rzeszowska „Zorza”. Mamy do czynienia z największym kryzysem gospodarczym od lat. W połowie marca zgodnie z zarządzeniem Ministerstwa Kultury – kino Zorza zostało zamknięte na trzy miesiące. 
 
– W międzyczasie brało udział w ogólnopolskiej akcji #wspieramykinapolskie. Widzowie bardzo pomogli nam w tym trudnym momencie, dzięki czemu mogliśmy otworzyć kino 6 czerwca. Niestety zbyt niska frekwencja spowodowała, że jesteśmy zaniepokojeni przyszłością kina i jego utrzymaniem – przyznaje Katarzyna Kazanecka. – Dbamy o bezpieczeństwo widzów. Sala kinowa jest wietrzona, a jej wielkość umożliwia zachowanie między widzami bardzo dużego dystansu. Mamy na widowni 518 miejsc, więc kiedy przychodzi kilka osób, wybór jest ogromny. Fotele, które w czasie seansu były zajęte, po jego zakończeniu dezynfekujemy. Dostępne są płyny dezynfekujące, pilnujemy noszenia maseczek. Mimo to pandemia spowodowała, że w porównaniu z podobnymi miesiącami ubiegłego roku, frekwencja jest niższa o 70 proc. Aby uniknąć bankructwa, postanowiliśmy się zaproponować widzom vouchery, które pozwoliłyby nam przetrwać ten ciężki okres, a widzom przyjść na seans w komfortowym dla nich czasie.  
 
Pojedynczy voucher kosztuje 17 zł. W przypadku chęci zakupu pięciu voucherów cena wynosi 15 zł za sztukę. Vouchery można kupić na razie tylko w kasie kina Zorza. – Myślimy także o uruchomieniu sprzedaży online – przyznaje Katarzyna Kazanecka. – Akcję rozpoczęliśmy dopiero dwa dni temu, a odzew jest ogromny. Odpowiadam na dziesiątki telefonów, e-maili. Ta życzliwość jest bardzo budująca.
 
Od lat kino Zorza jest kulturowym miejscem spotkań mieszkańców Rzeszowa i okolic. W następnym roku będzie obchodzić jubileusz 65-lecia. Oferuje widzom nie tylko komercyjne filmy, ale przede wszystkim ambitny repertuar. To miejsce, w którym pokazywane są premiery filmów artystycznych z całego świata, gdzie odbywają się różne cykle filmowe tj.: DKF Zorza, Babski Wieczór, Zorza w Ciemno, Festiwal Wiosna Filmów, koncerty oraz transmisje oper i wystaw.  
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy