Reklama

Kultura

Dobra literatura i nie gorszy teatr w niedzielę w Rzeszowie

Aneta Gieroń
Dodano: 01.06.2013
4737_Jacek_Dehnel
Share
Udostępnij
Teatr Przedmieście zaprasza na cykl spotkań ze znakomitymi pisarzami, dramatopisarzami i reportażystami – „Literatura i teatr. Wieczory literackie z mistrzami słowa”. W niedzielę o godz. 18 w Kulturalnej Piwnicy (ul. Reformacka 4) pierwsze spotkanie z Jackiem Dehnelem, poetą, laureatem Paszportu Polityki i Nagrody Kościeliskich. Po spotkaniu, o godz. 20 spektakl Teatru Przedmieście – „Tchnienie”. Rzecz nieprzypadkowa, bo zarówno spektakl, jak i popularna książka Jacka Dehnela, „Lala” są wspomnieniami o babci, w jednym przypadku młodego poety, w drugim Anety Adamskiej, założycieli Teatru Przedmieście. Na spotkanie i spektakl wstęp wolny.

Cykl  „Literatura i teatr. Wieczory literackie z mistrzami słowa” składa się z czterech spotkań autorskich, na których w kolejnych miesiącach będą gościć: Diti Ronen, znana izraelska poetka, profesor na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Ronen w Rzeszowie, w Kulturalnej Piwnicy pojawi się 29 czerwca. Jej spotkaniu towarzyszyć będzie spektakl „Za szafą”. Andrzej Stasiuk i Wiesław Myśliwski obecni będą we wrześniu i październiku, wtedy też Teatr Przedmieście zaprezentuje spektakl „Święto” i premierę nowego monodramu.
 
„Lala” i „Tchnienie” w Kulturalnej Piwnicy
 
Pierwszym jednak gościem kulturalnego przedsięwzięcia, wymyślonego przez Anetę Adamską i dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, będzie Jacek Dehnel. Poeta młodego pokolenia, autor 6 tomików wierszy (m.in. „Żywoty równoległe" i „Ekran kontrolny"), prozaik, autor powieści: „Lala" i „Saturn", dwóch tomów opowiadań, zbioru minipowieści „Balzakiana" oraz  tomu krótkich próz o starych fotografiach. Jacek Dehnel, to także felietonista w dziale „Kawiarnia literacka" w „Polityce",  malarz oraz laureat Nagrody Kościelskich i Paszportu Polityki, trzykrotnie nominowany do nagrody Nike. Jego wiersze i prozę przełożono na kilkanaście języków. 
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy