Reklama

Kultura

Trzy premiery z okazji 18. urodzin Teatru Przedmieście

Alina Bosak
Dodano: 24.09.2019
47168_faust
Share
Udostępnij
Aż trzy premiery szykuje w tym sezonie Teatr Przedmieście z Rzeszowa – „Otello” Szekspira w wieczór andrzejkowy, „Pieczary Salamanki” Cervantesa w Sylwestra, a po Nowym Roku „Sędziów” Wyspiańskiego. Bogaty repertuar to urodzinowy ukłon w stronę publiczności. Założona w 2001 roku przez Anetę Adamską scena niezależna obchodzi właśnie 18. urodziny. 
 
Pełnoletność Teatr Przedmieście zamierza powitać wielkim arcydziełem literatury światowej – „Otello” Williama Szekspira. Tytułowy Otello, opętany szaleńczą zazdrością, zabija ukochaną żonę. Sztuka w reżyserii Anety Adamskiej na podstawie tej klasycznej tragedii, będzie współczesną wersją tej opowieścią o miłości i zdradzie, a także o tym jak ocalić wielkie uczucie. Publiczność rozpozna w niej odniesienia do polskiej mentalności. Premierę publiczność zobaczy 29 listopada, w andrzejki. Będzie to zarazem wieczór urodzinowy, bo połączony z obchodami 18-lecia Teatru Przedmieście.
 
Drugą premierę zaplanowano na Sylwestra. Teatr Przedmieście już od kilku lat wita Nowy Rok jakąś nową, radosną sztuką. Nie pierwszy raz sięgnie też do twórczości Miguela de Cervantesa, wystawiając sztukę „Pieczary Salamanki”. Znów będzie o miłości i zdradzie, ale tym razem w konwencji renesansowej komedii dell’arte. 
 
Wiosną 2020 roku Teatr Przedmieście zaprasza natomiast na spektakl „Sędziowie” na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego.
 
Teatr Przedmieście powstał w 2001 roku z inicjatywy Anety Adamskiej, absolwentki Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Od sierpnia 2006 roku do sierpnia 2010 roku zespół miał siedzibę w Łańcucie, a we wrześniu 2010 roku teatr przeniósł się do Rzeszowa na ul. Reformacką 4, gdzie działa niezależnie i wystawia regularnie swoje sztuki. Przez 18 lat działalności teatr otrzymał wiele nagród, w tym Grand Prix i pierwsze nagrody na najważniejszych festiwalach scen niezależnych w Polsce. Wielokrotnie występował za granicą, gdzie prowadził również warsztaty teatralne. Twórczyni Teatru Przedmieście – Aneta Adamska, reżyser, scenarzystka i aktorka również była wielokrotnie nagradzana. Nie tylko przez środowiska teatralne, ale także magazyn VIP Biznes&Styl, od którego otrzymała statuetkę VIP Kultura. 
 
Teatr Przedmieście, należy dziś do najlepszych scen autorskich w Polsce i jest zapraszany na ważne festiwale teatralne. W tym roku wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Wertep”, Top OFF Festivalu w Tychach czy Spotkaniach Teatralnych InNOWICA, jak również na festiwalu w Grenoble we Francji. Jak wylicza Aneta Adamska, jej zespół zagrał na różnych festiwalach w sumie 20 spektakli. Na rzeszowskiej scenie wystąpił dla publiczności ok. 60 razy.  
 
Repertuar Teatru Przedmieście na jesień 

6 października  godz. 19.00 „KRONIKI PODWÓRKOWE” – siedziba Teatru Przedmieście (Rzeszów)
 
12 października godz. 19.00 „PODRÓŻ” – siedziba Teatru Przedmieście (Rzeszów)
 
18-19 października „PODRÓŻ” i „ŚWIĘTO” –  Teatralne EXPO (Hajnówka)
 
10 listopada godz. 19.00 „OBIETNICA” – siedziba Teatru Przedmieście (Rzeszów)
 
15 listopada godz. 19.00 „KRONIKI PODWÓRKOWE” (Sanok)
 
16 listopada godz. 19.00 „OBIETNICA” (Cisna)
 
29-30 listopada – 18 URODZINY TEATRU PRZEDMIEŚCIE, premiera spektaklu "Otello" wg tekstu W. Szekspira (Rzeszów)
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy