Reklama

Kultura

Teatr Przedmieście zaczyna nowy sezon. “Faust” i “Święto” na początek

Alina Bosak
Dodano: 06.09.2019
47020_przedmiescie
Share
Udostępnij
Najbardziej utytułowana nagrodami scena niepubliczna na Podkarpaciu – Teatr Przedmieście inauguruje nowy sezon spektaklami opartymi na arcydziełach literatury. W piątek, 13 września, wystawi „Faustem” wg Johanna Wolfganga Goethego, a w sobotę, 14 września, „Święto” na motywach prozy Wiesława Myśliwskiego. Oba w reżyserii Anety Adamskiej. 
 
Spektakle „Faust” i „Święto”, inaugurujące nowy sezon artystyczny 2019/2020 w Teatrze Przedmieście, wystawione zostaną w siedzibie Teatru Przedmieście przy ul. Reformackiej w Rzeszowie. 
Spektakl „Faust” nie jest klasyczną, repertuarową pozycją, ale jak zwykle sztuką przefiltrowaną przez autorską wizję reżyserki Anety Adamskiej. Mieszają się w nim elementy ludyczne i misteryjne, a widz staje się świadkiem wewnętrznej przemiany bohaterów.
 
W scenariuszu oprócz tekstu Goethego znajdą się fragmenty dramatu Christophera Marlowe’a, a także fragmenty z dzienniczka siostry Faustyny Kowalskiej. Jak mówią twórcy, to opowieść o wewnętrznym konflikcie, jakie toczy się w duszy każdego człowieka. Tytułowy Faust pragnie poznać i zrozumieć prawa rządzące światem,  pragnie  konfrontacji z Bogiem i spotkania z siłami piekła, wreszcie pragnie doświadczyć czystej, romantycznej miłości. Głównym pytaniem tego spektaklu jest: co stanie się z nami, jeśli zapomnimy o Bogu? Co stanie się z naszą duszą jeśli zapomnimy, że to jedyna nieśmiertelność jaką tutaj mamy na ziemi…
 
Spektakl wyreżyserowała i adaptowała tekst Aneta Adamska. Autorem scenografii jest również ona oraz Paweł Sroka, a muzyki – Jakub Adamski. Występują: Jakub Adamski, Aneta Adamska, Iwona Błądzińska, Paweł Sroka, Maciej Szukała, Kinga Waleń, Elżbieta Winiarska.
 
Zaplanowane na sobotę, 14 września, „Święto” powstało na motywach powieści „Kamień na kamieniu” Wiesława Myśliwskiego. Główny bohater zmaga się z własną pamięcią, przywołuje z przeszłości kolejne osoby i zdarzenia, stawia pytania o sens życiowych wyborów. Jest pogubiony, miota się między kochankami, rodzicami tradycjonalistami, księdzem. „Każdy chce wrzucić na jego plecy bagaż własnych oczekiwań, ale w nim tkwi mały chłopiec, który, choć pragnie akceptacji i miłości, to jednak nie potrafi i nie chce tego bagażu dźwigać. Frustrację znieczula alkoholem. Kradzione jabłka z parafialnego sadu naznaczyły go grzechem na całe życie, niczym kęs biblijnego jabłka z rajskiego drzewa”.
 
Fragmenty z powieści Wiesława Myśliwskiego stały się podstawą do rozważań o miłości, przemijaniu, śmierci, Bogu i człowieku. Test adaptowała i sztukę wyreżyserowała Aneta Adamska. Muzykę skomponował zespół Reisha Trio. Występują: Aneta Adamska, Jakub Adamski, Krzysztof Adamski, Monika Adamiec, Iwona Błądzińska, Paweł Sroka, Maciej Szukała.
 
Zarówno spektakl piątkowy, jak i sobotni rozpocznie się o godz. 19.00. Bilety w cenie 30 zł. Można je rezerwować, dzwoniąc pod numer: 667 714 730.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy