Reklama

Kultura

Kino Via Carpatia – filmy, także oscarowe, gratis w “Zorzy”

Alina Bosak
Dodano: 30.04.2019
45482_kino
Share
Udostępnij
Okazuje się, że infrastrukturalne przedsięwzięcie, jakim jest budowa drogi S19 i międzynarodowego szlaku komunikacyjnego Via Carpatia, może wywołać i „kulturalne” skutki. Już w maju Kino „Zorza” zaprasza na przegląd filmowy „Kino Via Carpathia”, podczas którego zaprezentowanych zostanie osiem wybitnych fabularnych i dokumentalnych filmów reżyserów pochodzących z krajów, przez które przebiegać będzie trakt. Bilety gratis!
 
W Rzeszowie odbędzie się pierwszy Przegląd filmowy „Kino Via Carpatia”. W ciągu czterech dni, od 16 do 19 maja, w kinie Zorza będzie można obejrzeć osiem filmowych produkcji reżyserów z krajów, które ma połączyć szlak Via Carpatia: Polski, Węgier, Grecji, Litwy, Słowacji, Rumunii i Bułgarii. 
 
Zaprezentowane zostaną filmy: „Komunia” Anny Zameckiej, „Książę i dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Cygan” Martina Šulíka, „Duży zeszyt” Jánosa Szásza, „Pozycja dziecka” Calina Petera Netzera, „Szron” Šar?nasa Bartasa, „Chevalier” Athiny Rachel Tsangari oraz „Lekcja” Kristiny Grozewej. 

Filmy te zdobyły wiele nagród, niektóre, jak „Cygan”, „Duży zeszyt” i „Szron”, były nominowane do Oscarów. – To dzieła zrealizowane w różnych stylach i reprezentatywne dla przeżywających swój renesans kinematografii państw wschodnich obrzeży Unii Europejskiej – informują organizatorzy. 
 
Ciekawostką może być fakt, że to nie pierwszy raz, kiedy Via Carpatia inspiruje przedsięwzięci kulturalne. Pod koniec 2018 roku ukazał się film pod tytułem „Via Carpatia”, wyreżyserowany przez Klarę Kochańska i Kaspra Bajona – kino drogi, poruszające problem uchodźców. 
 
Przegląd Kino Via Carpatia potrwa w Kinie Zorza od 16 do 19 maja br. Każdego dnia zaplanowano po dwa seanse – o godz. 17.30 i 19.30. Wstęp wolny! Wejściówki będą dostępne w Zorzy. Szczegółowe informacje zostaną opublikowane na profilu Kina Via Carpatia na Facebooku oraz na stronie Kina Zorza.

Organizatorami wydarzenia są Marszałek Województwa Podkarpackiego i Wojewoda Podkarpacki. 
 
 
Fot. Materiały prasowe

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy