Reklama

Kultura

330 000 zł na “Boże Ciało” Komasy. Jakie jeszcze filmy wesprze Podkarpacie?

Alina Bosak
Dodano: 05.07.2018
40084_boze-cialo
Share
Udostępnij

Pół miliona złotych to kwota, jaką w 2018 roku Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy dofinansuje produkcje filmowe. Decyzją komisji konkursowej mogą to być cztery filmy. Czy któryś z nich okaże się takim hitem, jak „Zimna Wojna” Pawlikowskiego?   

Już wiadomo, że największa kwotą dofinansowany zostanie film Jana Komasy pod roboczym tytułem „Boże Ciało”. Nie bez powodu – film już powstaje i większość zdjęć powstała w czerwcu br. na Podkarpaciu – przede wszystkim w Jaśliskach i okolicach (także Komańczy, Karlikowa i w Krośnie). W dodatku pracuje nad nim obiecująca ekipa. Jan Komasa jest twórcą „Sali samobojców” i „Miasta 44”. Producentem jest natomiast Aurum Film s.j. („Ostatnia Rodzina”, „Ciemno, prawie noc”, „Gotowi na wszystko. Exterminator”, „Carte Blanche”). Główną rolę gra Bartosz Bielenia, który za rolę w filmie „Na granicy” otrzymał dwie nagrody na festiwalach filmowych w Koszalinie i Krakowie. W obsadzie jest także Leszek Lichota (Wiktor Rebrow z serialu HBO „Wataha”), Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek, Łukasz Simlat. Film inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami i opowiada o chłopaku, który po wyjściu z zakładu poprawczego korzystając z okazji wciela się w rolę księdza i zaczyna pełnić kapłańską posługę w pewnym małym miasteczku…

Komisji Konkursowej Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego zdecydowała, że ten właśnie film jest gotowa dofinansować kwotą 330 tys. zł. Komisja do negocjacji umów koprodukcyjnych zaprosiła również twórców filmów:

„Polski Schindler”, film dokumentalny w reż. Barbary Necek (Plesnar& Krauss Films) – proponowane dofinansowanie to 70 000 zł;

„Insekt            Yellow” (średniometrażowa adaptacja komiksu Saschy Hommera pt. „Insekt”) w reż. Marcina Podolca (Tapir Films Sp. z o.o.) – 50 000 zł;

„Rock'n'Roll Eddie”, film familijny w reż. Tomasza Szafrańskiego (Dogoda Media sp. z o.o.) – 50 000 zł (ponownie, zdjęcia do tego filmu były kręcone na rzeszowskim Rynku w ubiegłym roku).

W ramach naboru do, wpłynęło 10 wniosków na łączną kwotę dofinansowania 1 633 317 złotych brutto. Do etapu oceny eksperckiej zostało zakwalifikowane 8 wniosków, a komisja podjęła decyzję o wysokości i rodzaju wkładu koproducenckiego, biorąc pod uwagę dostępne środki finansowe, oceny i rekomendacje ekspertów Rady Programowej.            

Operatorem funduszu PRFF jest Podkarpacka Komisja Filmowa, działająca w strukturze Wojewódzkiego Domu Kultury. W wyniku rozstrzygniętego konkursu Wojewódzki Dom Kultury stanie się koproducentem wyłonionych produkcji. Budżet Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego na rok 2018 wynosi 500 000 złotych brutto.

W przypadku niepodpisania Umowy koprodukcyjnej lub rezygnacji przez wyłonionych Wnioskodawców, Komisja Konkursowa zwoła posiedzenie, na którym podejmie decyzję o przyznaniu środków.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy