Reklama

Kultura

Buda Jarmarczna “wjedzie” do Rzeszowa po raz trzeci!

Biznesistyl.pl
Dodano: 28.05.2018
39339_marta
Share
Udostępnij
Dedykowany sztuce Tadeusza Kantora i organizowany w Rzeszowie Festiwal Teatralny „Buda Jarmarczna” potrwa trzy dni. Od 8 do 10 czerwca widzowie będą mogli zobaczyć w Teatrze Przedmieście cztery przedstawienia. Wstęp wolny!
 
 
Od 8 do 10 czerwca 2018 roku w rzeszowskim Teatrze Przedmieście będzie można podziwiać artystów z całej Polski. Do udziału w III Festiwalu Teatralnym „Buda Jarmarczna” organizatorzy – Galicyjskie Towarzystwo Edukacyjne „Gate” oraz Teatr Przedmieście – zaprosili znakomitych twórców teatralnych: Ziutę Zającówną – profesor i wykładowcę krakowskiej PWST, Teatr Wojtka Kowalskiego z Częstochowy ze spektaklem „Homo Sovieticus” oraz wielokrotnie nagradzany monodram „Słodka” w wykonaniu Marty Pohrebny z Zielonej Góry. Teatr Przedmieście zaprezentuje swój autorski spektakl „Kroniki podwórkowe”.
 
Ziuta Zającówna zaprezentuje w niedzielę 10 czerwca monodram „Manifest” oparty na tekstach Stanisława Ignacego Witkiewicza (wiersze, dramat „Kurka Wodna” oraz proza „Niemyte dusze”), będący próbą zmierzenia się z interpretacją Czystej Formy w teatrze. To spektakl nagradzany na festiwalach teatrów jednego aktora w Toruniu i Wrocławiu. Aktorka przeistacza się na oczach widzów z mężczyzny w uwodzicielską kobietę. Tańczy, śpiewa, jest mimem i gorylem. Sama napisała scenariusz i wyreżyserowała monodram. Dr hab. Józefa Jamróz-Zając vel. Ziuta Zającówna jest wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, reżyserem, laureatką nagród na międzynarodowych festiwalach teatralnych (Wrocław, Toruń, Szczecin). Była stypendystką Polsko-Amerykańskiej Fundacji Fulbrighta, z której pomocą zrealizowała projekt badawczy na temat „Praktycznych aspektów metody Kristin Linklater pracy nad głosem”. Zredagowała również polską wersję językową książki K. Linklater „Uwolnij swój głos”. Związana jest z amatorskim ruchem artystycznym jako jurorka festiwali teatralnych i konkursów recytatorskich oraz instruktorka. 
 
Również w niedzielę na festiwalu wstąpi Marta Pohrebny w spektaklu „Słodka” w reżyserii Małgorzaty Paszkier-Wojcieszonek. To monodram, który powstał na podstawie książki Marii Matios „Słodka Darusia” w tłumaczeniu Anny Korzeniowskiej-Bihun. Akcja spektaklu toczy się na huculskiej wsi, gdzie mieszka Darusia – niemowa, którą cała wieś ma za głupią. Darusia jednak wszystko rozumie i skrywa pewną tajemnicę, którą bohaterka odkrywa przed widzami stopniowo, by ostatecznie doprowadzić do tragicznego końca.  
 
Dwa pozostałe spektakle to również ciekawe realizacje”. „Homo sovieticus”, monodram Wojtka Kowalskiego skonstruowany na bazie twórczości Michaiła Zoszczenko, jest pełen opowiadań satyrycznych, humoresek, felietonów o obywatelach Rosji lat porewolucyjnych. Za scenariusz, reżyserię, a także wykonanie odpowiada sam Kowalski. Muzykę na żywo zapewni Michał Pilarski, a scenografię i kostium Ola Ny.
 
Humorystyczny jest także spektakl gospodarza Festiwalu – Teatru Przedmieście. „Kroniki podwórkowe” to spektakl ułożony ze wspomnień pokolenia, które dorastało w latach 70. i 80. Poprzedniego wieku. PRL-owskie smaczki i dzieciństwo, które zyskuje status mitu sprawiają, że nostalgia w tej opowieści wyreżyserowanej przez Anetę Adamską przeplata się ze śmiechem. Scenariusz wspólnie napisali i występują: Aneta Adamska, Paweł Sroka, Maciej Szukała, Paweł Sroka i Maciej Szukała. Autorem scenografii jest Paweł  Sroka, a muzykę przygotował Wiktor Marut.
 
Festiwal „Buda Jarmarczna” nawiązuje do idei sztuki Tadeusza Kantora, jednego z najwybitniejszych  artystów XX wieku, reżysera, twórcy happeningów, malarza i scenografa, który urodził się w Wielopolu Skrzyńskim w województwie podkarpackim. Twórczość Kantora wciąż bowiem stanowi inspiracje i motywacje do poszukiwań teatralno-plastycznych dla kolejnych pokoleń artystów. 
 
 
Buda Jarmarczna – Program: 
 
8 czerwca, godz. 19.00 
Teatr Przedmieście „Kroniki podwórkowe”
 
9 czerwca, godz. 19.00
Teatr Wojtka Kowalskiego „Homo sovieticus, czyli o praźródłach naszego obecnego stanu, czyli ciągle aktualny opis obyczajów z czasów Michaiła Zoszczenki”
 
10 czerwca, godz. 18.00
Ziuta Zającówna „Manifest wg Witkacego” 
 
10 czerwca, godz. 20.00
Marta Pohrebny „Słodka”
 
***
Wstęp wolny  (obowiązuje rezerwacja miejsc, pod numerem tel. 667 714 730)
Dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów
                                                
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy