Reklama

Kultura

W piątek w Teatrze Przedmieście “Teatr Cudów”

Aneta Gieroń
Dodano: 25.01.2017
30986_Przedmiescie_11
Share
Udostępnij
Frywolne, pastiszowe, karnawałowe dzieło, z dużą ilością dobrej muzyki i zabawnymi aluzjami do Rzeszowa będzie można zobaczyć w piątek, 27 stycznia o godz. 19 w Teatrze Przedmieście.  Spektakl oparty na tekstach Miguela de Cervantesai Romaina Rollanda oraz „Dekameronie” Giovanniego Boccaccia swoją premierę miał w Sylwestra, a teraz cieszy w karnawale. To ukłon w stronę widzów, którzy polubili grany w poprzednim sezonie „Circus Paradise" (również z motywami z „Dekameronu”), a na "Teatrze Cudów" będą mieli nie mniej okazji do śmiechu i wspólnego śpiewania. 
 
Do pewnego miasteczka przybywa wędrowna trupa komediantów, którzy przed miejscowymi notablami przedstawiają dziwy i  wyczarowują niestworzone rzeczy. Ale uwaga… nikt ich nie zobaczy, jeśli „nie pochodzi z prawego łoża i nie jest czystej krwi chrześcijaninem”!
 
Mistrz Cervantes napisał  satyrę na ówczesny hiszpański rasizm, przypominającą w zamyśle „Nagiego króla”: komedianci  wmawiają widzom, że przedstawiane przez nich „cuda” mogą zobaczyć jedynie ci, którzy nie mają żadnej domieszki „obcej” krwi, jak  u Andersena  rzekome szaty  cesarza mogli dostrzec  jedynie ludzie „mądrzy”.

Mimo że minęło już ponad 400 lat od napisania tekstu, ten ciągle jest aktualny i bawi także dziś.
 
W repertuarze Teatru Przedmieście, to czwarta już właściwie sztuka, utrzymana w klimacie komedii dell'arte. Zaczęło się od "Parad" Jana Potockiego wystawionych w 2010 roku w teatrzyku zamkowym  w Muzeum – Zamku w Łańcucie na zjeździe arystokracji europejskiej. 
 
W 2014 roku teatr mile zaskoczył "Scenariuszem" Piotra Biesa, czyli intelektualnym dialogiem między Bogiem a Szatanem, w którym nie brakowało żartobliwych aluzji do feminizmu, matriarchatu, czy religijnego fanatyzmu, bez względu na to, czy chodzi o islam, judaizm, katolicyzm, czy afrykański animalizm. Nowy Rok 2016 Teatr Przedmieście powitał „Circus Paradise”, spektaklem na podstawie „Parad” Jana Potockiego, „Dekamerona” G. Bocaccio i autorskich kupletów. Było wesoło, karnawałowo, kolorowo i dokładnie tak samo jest na "Teatrze Cudów".
 
– Odkryliśmy w sobie komediowy potencjał – śmieje się Aneta Adamska, założycielka Teatru Przedmieście.  – Nas samych mile to zaskoczyło, ale dobrze się czujemy także w repertuarze, który pozwala na złapanie dystansu do tego, co robimy na co dzień.  To taki bardzo miły "przerywnik", który stał się tradycją w naszym teatrze i na pewno będziemy  do takich spektakli jeszcze wracać. 

Rezerwacje: tel. 667 714 730
 
Bilety: 30 zł/20 zł – ulgowy (uczniowie, studenci, emeryci)
 
 
Spektakl "Teatr Cudów". Archiwum Teatru Przedmieście
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy