Reklama

Kultura

W niedzielę spektakl “Za szafą” Teatru Przedmieście

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 28.02.2013
2415_szafa_3
Share
Udostępnij
W najbliższą niedzielę, 3 marca, w siedzibie Teatru Przedmieście przy ul. Reformackiej w Rzeszowie, kolejna okazja by zobaczyć spektakl „Za szafą” na podstawie scenariusza i w reżyserii Anety Adamskiej. Sztuka, oparta na opowiadaniu Hanny Krall i zasłyszanych opowieściach rodzinnych, jest bardzo kameralna, ale gęsta od emocji.

Trzy osoby – dwie kobiety i mężczyzna sparaliżowani strachem, między którymi rozgrywa się miłość, poczucie obowiązku, nienawiść i pożądanie. Każda postać ma swoje motywacje. Od każdej z nich coś zależy. Tak w skrócie można opisać spektakl „Za szafą”, dramatyczną historię polskiego małżeństwa, które zaopiekowało się podczas wojny młodą Żydówką, ukrywając ją w swoim domu, w szafie. Od tego momentu ich życie zmieniło się już na zawsze.

Inspiracją do powstania spektaklu są zasłyszane opowieści rodzinne oraz jedno z opowiadań Hanny Krall. Trzeba jednak zaznaczyć, że historia, którą w sugestywny sposób pokazuje Aneta Adamska, nie była pojedynczym przypadkiem, ale miała miejsce w wielu domach w czasie II wojny światowej. Aktorzy ukazują złożoność i trudność w budowaniu relacji międzyludzkich wtedy, kiedy przestały obowiązywać wszystkie normy i wartości, a człowiek odkrył przed światem swoją ciemną stronę. To opowieść o tym, jak wielka historia wpływa na nasze małe życie.

Sztuka jest efektem współpracy między Teatrem Przedmieście a Ośrodkiem Teatralnym CREARC w Grenoble. Spektakl zdobył nagrody i wyróżnienia na ogólnopolskich festiwalach teatralnych, a także był prezentowany na Festiwalu Młodych Teatrów Europejskich w Grenoble (Francja) oraz w Studio Novecento w Mediolanie (Włochy).

Scenariusz i reżyseria: Aneta Adamska. Występują: Aneta Adamska, Magdalena Chwajta, Maciej Szukała, Iwona Żytecka. Rezerwacje: 667714730. Bilet: 20 zł www.teatrprzedmiescie.pl
 
„Za szafą", 3 marca 2013 r., godz. 18, Teatr Przedmieście przy ul.  Reformackiej 4 w Rzeszowie.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy