Reklama

Kultura

Kto nakręci najlepszy dokument do Podkarpackiej Kroniki Filmowej

Alina Bosak
Dodano: 18.07.2016
28340_glowna
Share
Udostępnij

80 tysięcy złotych na wsparcie filmów dokumentalnych o historii regionu chce w tym roku przeznaczyć Podkarpacka Komisja Filmowa. – Ogłosiliśmy pilotażowy konkurs, który pozwoli poznać możliwości środowiska filmowego i przygotować się do koprodukcji filmów fabularnych w przyszłym roku – podkreśla Marta Żurek, kierownik komisji.

Działająca od miesiąca Podkarpacka Komisja Filmowa już ogłosiła pierwszy konkurs na filmy dokumentalne na temat historii regionu pn. „Podkarpacka Kronika Filmowa”. Zwycięzcy konkursu otrzymają wsparcie finansowe dla swoich produkcji – ich koproducentem zostanie Wojewódzki Dom Kultury, w ramach którego funkcjonuje powołana przez marszałka województwa komisja.  

Łączna pula środków z budżetu województwa podkarpackiego przeznaczonych na dofinansowanie projektów filmowych wynosi 80 000 zł. Maksymalne dofinansowanie może wynieść do 75 proc. kosztów produkcji i nie więcej niż 20 000 zł. A to oznacza, że w ramach konkursu zrealizowane zostaną co najmniej cztery filmy o Podkarpaciu, o długości od 8 do 60 minut, jak precyzuje to regulamin. W nim także czytamy, że: „filmy mają na celu udokumentowanie historycznych oraz aktualnych miejsc, wydarzeń i osób związanych z Podkarpaciem. Powinny stanowić zapis dziedzictwa kulturowego i społecznego regionu; upamiętniać osoby (postaci historyczne, przedstawicieli środowisk twórczych i naukowych, sportowców, społeczników oraz inne osoby utożsamiane z regionem) i grupy społeczne, ich wkład w budowanie wizerunku regionu oraz życie codzienne; dokumentować istotne dla regionu wydarzenia, miejsca, elementy spuścizny, inicjatywy społeczne, które są ważne dla kultury i historii regionu.”

Komisja na zgłoszenia czeka do 5 sierpnia 2016 roku. We wniosku trzeba przedstawić scenariusz, kosztorys i plan dystrybucji. Filmy mają powstać do końca listopada.

To nasz pierwszy i eksperymentalny konkurs. Chcemy się przekonać, jak działa środowisko podkarpackich filmowców, chociaż nie tylko do nich adresowany jest konkurs. Mamy już informacje od producentów z innych regionów, którzy również są zainteresowani stworzeniem filmów w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej – mówi Marta Żurek, kierownik Podkarpackiej Komisji Filmowej. Terminy są krótkie, więc konkurs jest szansą głównie dla tych, którzy mają już gotowe scenariusze lub są w trakcie produkcji filmu na interesujący nas temat. Nie dofinansujemy jednak filmów już gotowych, po pierwszej publicznej prezentacji.

Wnioski o dofinansowanie sprawdzone zostaną pod względem formalnych, a następnie oceni je pod kątem walorów artystycznych i planów dystrybucji komisja konkursowa, w skład której wejdą członkowie Podkarpackiej Komisji Filmowej oraz ekspert zewnętrzny – reżyser filmów dokumentalnych. – Chcemy dofinansować nie te filmy, które powstają „do szuflady”, ale takie, które zobaczy szersza publiczność. Dlatego jednym z elementów oceny są plany pokazów filmowych i szacowana widownia – tłumaczy Marta Żurek. Oczywiście, kiedy już powstaną, też jesteśmy w stanie je propagować, chociażby poprzez emisje w sali kinowej WDK.

Komisja konkursowa nie wybiera zwycięzców, ale rekomenduje najlepsze propozycje filmów dokumentalnych jury, w którym do grona oceniających dołączy przedstawiciel Województwa Podkarpackiego. Jury zdecyduje, jakie filmy zostaną dofinansowane.

Jak zaznacza Marta Żurek, konkurs „Podkarpacka Kronika Filmowa” jest przymiarką do dużego konkursu na film fabularny, którego koproducentem miałoby zostać Województwo Podkarpackie. Konkurs miałby wystartować na początku przyszłego roku i być finansowany ze specjalnego filmowego funduszu, który stworzony zostanie w ramach budżetu województwa podkarpackiego. – Musi być on znacznie większy od tego, czym dysponujemy w tej chwili, byśmy mogli zostać koproducentem filmu fabularnego – podkreśla Marta Żurek, zaznaczając, że na etapie prac nad funduszem, kwot podać nie może.   

Konkurs to niejedyne przedsięwzięcie, jakim Podkarpacka Komisja Filmowa zamierza wspierać filmowców i amatorów tej sztuki. W tej chwili powstaje strona internetowa i trwają prace nad bazą firm w regionie zainteresowanych współpracą z ekipami filmowymi, a także – baza fachowców i twórców niezależnych oraz baza lokacji – miejsc atrakcyjnych dla filmowców.

Przygotowujemy się również do warsztatów i cyklu spotkań, które miałyby w pewnym stopniu zastąpić brakującą Podkarpaciu szkołę filmową – dodaje Marta Żurek. Chcemy pomóc rozwinąć umiejętności tym, których branża filmowa pasjonuje, próbują kręcić filmy, ale brakuje im odpowiedniego sprzętu i wiedzy.

Dokumenty dotyczące konkursu Podkarpacka Kronika Filmowa dostępne są na stronie WDK, pod adresem: www.wdk.podkarpackie.pl, w zakładce Aktualności.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy