Reklama

Kultura

Spektakle karnawałowe i noc poetów w Siemaszkowej

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 09.02.2013
2213_karnawal_teatr
Share
Udostępnij
W Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie trwają 20. Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe. Na dobry początek, w piątkowy wieczór (8 lutego) widzom zaserwowano „Balladyny i romanse”. Po zakończeniu spektaklu, foyer teatru zapełniło się publicznością, która uczestniczyła w nietypowym festiwalu poezji: ponad 25 poetów i poetek z Podkarpacia czytało i interpretowało swoje utwory, zachęcając słuchaczy do dyskusji.

Spektakl „Balladyny i romanse” w reżyserii Konrada Dworakowskiego w wykonaniu artystów Teatru Lalki i Aktora PINOKIO z Łodzi (teatr ten zdobył pierwszą nagrodę podczas RST VizuArt Festiwalu Scenografów i Kostiumografów w listopadzie ubiegłego roku. w rzeszowskim teatrze), który rozpoczął spotkania karnawałowe, nie był jedyną rozrywką tego wieczoru.

Około godz. 22, gdy emocje towarzyszące „Balladynom i romansom” jeszcze nie opadły, w teatralnym foyer na publiczność czekała kolejna atrakcja. Była nią noc poetycko-muzyczna – II Najazd Awangardy na Rzeszów – podczas której ponad 25 poetów i poetek z Podkarpacia prezentowało zebranym swoje wiersze (wśród nich m.in.: Celina Depa, Krystyna Lenkowska, Stanisław Dłuski, Wojtek Ataman, Jan Tulik czy Mariusz Kalandyk), a zespół muzyczny złożony z muzyków różnych kapel, zaprezentował folklor Staromieścia rzeszowskiego w aranżacji słowno-muzycznej. – Widzimy, że jest zapotrzebowanie na taki festiwal poezji, dlatego już myślimy o kolejnej, trzeciej edycji, która odbędzie się prawdopodobnie po wakacjach – mówi Stanisław Dłuski, poeta, jeden z koordynatorów projektu.
 
W sobotnie popołudnie (9 lutego) na deskach teatru zaprezentuje się zespół Teatru IMKA z Warszawy ze spektaklem „O północy przybyłem do Widawy, czyli Opis obyczajów III” na podstawie tekstów ks. Jędrzeja Kitowicza, Henryka Rzewuskiego i cudzoziemców odwiedzających Polskę w czasach Stanisława Augusta.
 
Bzik Totalny! – 20 Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe zakończą się w niedzielę (10 lutego). O godz. 18 widownia zobaczy aktorów Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie w spektaklu „Paw królowej” według powieści Doroty Masłowskiej.
 

fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy