Reklama

Kultura

Premiera “Akademii Pana Kleksa” na jubileuszu 60 – lecia Teatru “Maska”

Aneta Gieroń
Dodano: 12.05.2016
27052_0K3A8702
Share
Udostępnij
Teatrzyk cieni w wykonaniu Bogusława Michałka do muzyki "We are the champions" zespołu Queen już na koniec środowego jubileuszu 60 – lecia Teatru Maska był chyba najbardziej wymownym i wzruszającym podsumowaniem wieczoru. I aż trudno uwierzyć, że mija 60 lat, odkąd powstał Teatru Lalki i Aktora "Kacperek", przez wiele proponujący niezwykły, ale tylko teatr objazdowy, który dopiero 17 lat temu doczekał się własnej sceny, a nazwę zmienił na Teatr Maska. 
 
Powodów do świętowanie w środę w "Masce" było więcej. Rozpoczął się Festiwal Teatrów Ożywionej Formy "Maskarada", odbyła się  premiera "Akademii Pana Kleksa" w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego, aktorzy i pracownicy teatru odebrali też medale, wyróżnienia i nagrody  od prezydenta RP, ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prezydenta Rzeszowa.  Prestiżowe medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis otrzymali: Andrzej Piecuch, od 33 lat aktor Teatru Maska oraz Monika Szela, kiedyś aktorka, od 4 lat dyrektorka Teatru Maska. Było też nawiązanie do przeszłości – mała scena otrzymała oficjalną nazwę "Scena Kacperek".  Dla wielu emerytowanych już aktorów i pracowników teatru, którzy wzięli udział w jubileuszu, to pewnie najbardziej wzruszający akcent – dla nich ten teatr na zawsze pozostanie "Kacperkiem". Teatrem, na którym wychowało się kilka pokoleń, a który tworzyli w spartańskich warunkach. Od kilkunastu lat "Maska" jest już niezwykle popularną miejscówką  ze stałą siedzibą w samym centrum Rzeszowa, która ściąga na widownię nie tylko najmłodszych, ale  i dorosłych miłośników teatru w ramach organizowanej od kilku lat "Sceny dla dorosłych".
 
W środę premiera "Akademii Pana Kleksa" uświetniła jubileusz 60- lecia i wyznaczyła początek  siódmej edycji festiwalu "Maskarada".  I choć sama opowieść Jana Brzechwy jest się znakomitym materiałem na spektakl rodzinny, to przedsięwzięcie zawsze obarczone jest ryzykiem porównań z kultowym filmem Krzysztofa Gradowskiego pod tym samym tytułem i z fenomenalnym Piotrem Fronczewskim w roli Ambrożego Kleksa. Wcielający się w tę postać na deskach "Maski", Henryk Hryniewiecki, nie próbuje uciec od wykreowanego przez Fronczewskiego Kleksa i dobrze, bo widz nie czuje się oszukany, a jednocześnie Hryniewickiemu udaje się połączyć niezdarność, roztargnienie i tkliwość, tak charakterystyczne dla Mistrza Kleksa, ale nie tak samo jak Fronczewski.
 
Spektakl w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego jest atrakcyjną propozycja spędzenia miłego popołudnia w teatrze dla dzieci, a i rodzice nie będą się nudzić. Roztańczony musical zabiera widzów do magicznej szkoły Ambrożego Kleksa, gdzie Adaś Niezgódka przeżywa kolejne przygody w świecie bajek. Gdzie  najważniejsze są wyobraźnia, pasja i lojalność. Ale w tym świecie nie brakuje też złych bohaterów – świetny Andrzej Piecuch jako Golarz Filip i tragicznych historii, ale tę już opowie niezwykły szpak Mateusz.
 
Świetna scenografia i dużo piosenek, z których większość widzowie doskonale znają i kochają, bo z twórczości Jana Brzechwy. Na pewno udany początek "Maskarady", która potrwa do soboty i w trakcie której będzie można obejrzeć kilkanaście spektakli oraz wiele imprez towarzyszących.
 
Program Maskarady – Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy 2016 

12 maja (czwartek)
11.00 KSIĘGA DŻUNGLI (Teatr Lalek Banialuka)
od 7 lat, duża scena Teatru Maska, 60 min
12.00 Teatralna gra terenowa ? start: Teatr Maska
19.00 POKAZY STUDENTÓW SZKÓŁ TEATRALNYCH (PWST w Krakowie Filia we Wrocławiu)
mała scena Teatru Maska, wstęp wolny
20.00 DZIADY PO BIAŁOSZEWSKIM (Teatr Lalki i Aktora ?Kubuś?)
od 15 lat, duża scena Teatru Maska, 65 min
 
13 maja (piątek)
9.00 PALKO (Białostocki Teatr Lalek)
od 3 lat, klub Life House, 40 min
10.00 DOBRZE, ŻE JESTEŚ (Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu)
od 5 lat, duża scena Teatru Maska, 55 min
11.00 Teatralna gra terenowa ? start: Teatr Maska
18.00 POKAZY STUDENTÓW SZKÓŁ TEATRALNYCH (Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku AT w
Warszawie)
mała scena Teatru Maska, wstęp wolny
19.00 MADE IN HEAVEN (Grupa Coincidentia)
dla młodzieży i dorosłych, duża scena Teatru Maska, 70 min
21.00 WESELE (Teatr Im. Andersena w Lublinie)
od 13 lat, klub Life House, 120 min
 
14 maja (sobota)
10.00 A NIECH TO GĘŚ KOPNIE! (Teatr Animacji)
od 7 lat, duża scena Teatru Maska, 55 min
13.00 TESLA VS EDISON, CZYLI Z PRĄDEM I POD PRĄD* (Wrocławski Teatr Lalek)
od 6 lat, scena Bajkobusu na rzeszowskim Rynku, 60 min
16.00 KOTY TRZY* (Teatr Gry i Ludzie)
od 3 lat, rzeszowski rynek, 45 min
17.00 JAK TO NIEGRZECZNYM BYWA ŹLE (Stowarzyszenie Twórcze SztukPuk Sztuka)
dla młodzieży i dorosłych, klub Life House, czas trwania 60 min
18.30 ONY (Teatr Czytelni Dramatu)
dla młodzieży i dorosłych, duża scena Teatru Maska, 100 min
20.30 CZARODZIEJSKI FLET* (Teatr Marionetek z Pragi)
dla dorosłych, scena przy fontannie multimedialnej, 60 min
 
*impreza towarzysząca
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy