Reklama

Kultura

Re-premiera przedwojennego “Pana Tadeusza” w rzeszowskim WDK

Artykuł Partnera
Dodano: 02.01.2013
1637_pan_tadeusz
Share
Udostępnij
Po 84 latach od premiery będziemy mogli zobaczyć w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie największą i najdroższą produkcję filmową dwudziestolecia międzywojennego, czyli „Pana Tadeusza”. Pokazy odbędą się 4 i 8 stycznia 2013 r. o godz. 12 – projekcje dla szkół (bilet wstępu 6 zł) oraz 5 stycznia 2013 r. o godz. 18 – projekcja otwarta (bilet wstępu 10 zł).

Uroczysta warszawska premiera epopei narodowej Adama Mickiewicza, która odbyła się 9 listopada 1928 r. z udziałem m.in. prezydenta Ignacego Mościckiego i marszałka Józefa Piłsudskiego oraz dyplomatów, zapoczątkowała obchody dziesięciolecia niepodległości Polski. Była to rzeczywiście bardzo droga produkcja: kosztowała pół miliona złotych. Dla porównania: samochód kosztował wtedy około 2,5 tysiąca złotych.

Przenosząc na ekran arcydzieło Mickiewicza, scenarzyści Andrzej Strug i Ferdynand Goetel oraz reżyser Ryszard Ordyński postanowili zrealizować ciąg żywych obrazów w stylu rysunków Andriollego, ilustratora Pana Tadeusza, przetykanych obficie napisami: fragmentami literackiego oryginału.
Film cieszył się w stolicy ogromnym powodzeniem, otrzymał entuzjastyczne recenzje i wiele ciepłych słów ze strony takich osobistości świata kultury, jak Zofia Nałkowska, Jan Lechoń czy Antoni Słonimski. Do 1939 roku był wielokrotnie wyświetlany, ale zaginął w czasie wojny. Obecnie pokazywana kopia powstała z przechowywanych w Filmotece Narodowej fragmentów dwóch oryginalnych kopii z lat 50. i uzupełnionych o nieznane dotychczas sceny, odnalezione w roku 2006 we Wrocławiu.  Film udało się zrekonstruować dzięki pieniądzom unijnym z Programu Infrastruktura i Środowisko (to jeden z 42 tytułów kolekcji znajdującej się w zasobach archiwum Filmoteki Narodowej, które zostaną odnowione i zdigitalizowane w ramach projektu unijnego).

Światowa re-premiera tej przedwojennej produkcji miała miejsce w Warszawie 9 listopada 2012 r. Obecnie film pokazywany jest w sieci kin w całej Polsce.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy