Reklama

Kultura

Filmy z Happy Endem

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 08.10.2014
15122_Happy-end
Share
Udostępnij
W Rzeszowie trwa Multimedia Happy End – 12. Festiwal Filmów Optymistycznych. W tym roku widzowie zobaczą kilkadziesiąt filmów optymistycznych i spotkają się z ich twórcami. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie Marian Dziędziel, popularny aktor znany głównie z filmów Wojtka Smarzowskiego, który w sobotę (11 bm.) odbierze honorową Złotą Rybę, przyznawaną co roku osobom i instytucjom, mającym wybitny wkład w promocję polskiego kina niezależnego.
 
Festiwal od kilkunastu lat z powodzeniem promuje polskie kino niezależne i filmy mające optymistyczny wydźwięk. Debiutował w 2003 roku w Jeleniej Górze, potem odbywał się m.in. we Wrocławiu, od 2006 roku w Rzeszowie, bo tu, zdaniem organizatorów, festiwal napotkał na najlepszą festiwalową publiczność. Gościły tu takie filmy jak: „Jasminum” Jana Jakuba Kolskiego, „Pogoda na jutro” Jerzego Stuhra, „Mój Nikifor” Krzysztofa Krauzego, czy „Rezerwat” Łukasza Palkowskiego. Nagrody specjalne odbierali m.in. Marcin Dorociński, Cezary Pazura, Grzegorz Halama, Maciej Ślesicki i Jan Machulski

Bezpłatne multiwarsztaty i filmy dla dzieci
 
W tym roku widzowie zobaczą kilkadziesiąt filmów optymistycznych – z blisko 200 zgłoszonych filmów organizatorzy festiwalu zakwalifikowali 46 obrazów, w tym 29 fabuł, 23 dokumenty i 4 animacje, które zostaną zaprezentowane w 15 blokach. Spośród filmów konkursowych publiczność wybierze najlepszy, który otrzyma statuetkę Złotą Rybę oraz nagrodę finansową od głównego sponsora festiwalu. Organizatorzy zadbali również o dodatkowe atrakcje. Do soboty będą trwały bezpłatne multiwarsztaty filmowe. Multi, ponieważ codziennie będą obejmować inną tematykę: od historii i języka filmu, poprzez wizaż, fotografię, warsztat aktora, realizację filmu i produkcję. Warsztatowy film będzie powstawał pod okiem Piotra Matwiejczyka.
Ponadto w sobotę, o godz. 11 odbędzie się „Happy End dzieciom”. Na pokaz filmu „Żółwik Sammy. W 50 lat dookoła świata” zaprasza kanał FilmBox, który przygotował dla najmłodszych widzów niespodziankę. Tradycyjnie w czasie pokazu zostaną zebrane marzenia dzieci, które postara się spełnić Złota Ryba.
 
Marian Dziędziel i Bodo Kox gwiazdami festiwalu
 
Wielki finał odbędzie się w sobotę o godz. 20. Wtedy zostaną wręczone nagrody dla filmów wybranych przez widownię. Najlepszy otrzyma Złotą Rybę i czek na 3000 zł od sponsora tytularnego, operatora Multimedia Polska. Wtedy też przyznane zostaną nagrody specjalne. Gwiazdą festiwalu będzie Marian Dziędziel, ulubiony aktor Wojtka Smarzowskiego. Odbierze on honorową Złotą Rybę, którą organizatorzy co roku przyznają osobom i instytucjom, które mają wybitny wkład w promocję polskiego kina niezależnego. Dziędziel znany jest z takich filmów jak, „Wesele”, „Dom zły”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Wino truskawkowe” i wiele innych. Znajduje również czas, aby brać udział w projektach młodych twórców. Na festiwalu zobaczymy go w filmie „Marionetka”, który zostanie pokazany w bloku konkursowym w sobotę o godz. 16. Po filmie aktor spotka się z widownią.
 
Drugą gwiazdą festiwalu będzie Bodo Kox uznawany za czołowego artystę polskiego offu. Bodo przez kilka lat prowadził Multimedia Happy End w Rzeszowie. Jego zeszłoroczny profesjonalny debiut – „Dziewczyna z szafy” zdobył nagrodę Orzeł 2014 w kategorii „Odkrycie” i został uznany za jeden z najlepszych debiutów ostatnich lat. „Dziewczyna…” zdobyła wiele nagród w Polsce i za granicą. W sobotę rano Bodo spotka się z uczestnikami warsztatów festiwalowych i opowie o pracy przy „Dziewczynie z szafy”. Wieczorem zobaczymy pokaz specjalny tego filmu, a po seansie Bodo porozmawia z widzami.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy