Reklama

Kultura

Rzeszów nowym właścicielem kamienicy z Kinem Zorza

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 09.05.2023
73913_1
Share
Udostępnij
Budynek przy ulicy 3 Maja, w którym mieści się legendarne Kino Zorza jest już własnością miasta. Władze Rzeszowa mają także pomysły na szersze wykorzystanie zabytkowej kamienicy przy głównym deptaku.
 
Zorza to najstarsze rzeszowskie kino. Prowadzi je Regionalna Fundacja Filmowa w Rzeszowie. Nieruchomość była zaś własnością spółki Apollo Film z Krakowa. 27 kwietnia 2023 roku Rzeszów nabyła prawo własności budynku wraz z prawem wieczystego użytkowania działek, na których się znajduje. Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa nazywa transakcję prezentem dla mieszkańców, którzy bardzo cenią Zorzę i od lat chętnie oglądają tutaj filmy.
 
 – Bardzo zależało mi na uratowaniu kina, które między innymi w wyniku pandemii ma za sobą niezwykle trudny czas. Przejęcie go na rzecz miasta daje gwarancję, że Zorza będzie dalej służyć mieszkańcom. Ten ruch to kolejny krok ku realizacji zapowiedzianej przeze mnie wizji utworzenia centrum Rzeszowa miejscem relaksu i odpoczynku, nie tylko w lokalach gastronomicznych, ale także w placówkach kulturalnych – mówi Konrad Fijołek.
 
Zorza to już jedyne kino studyjne w mieście, które od 67 lat jest częścią Rzeszowa. Gdy w latach 50. XX wieku oddawane było do użytku, zachwycało nowoczesnością, przestrzenią i prestiżową miejscówką. 
 
Zorza była trzecim powojennym kinem. Trzecim, spośród dwudziestu czterech, które istniały w Rzeszowie. Do 2023 roku przetrwało jako jedyne, walcząc z przeciwnościami i kryzysami, klucząc pomiędzy multipleksami, digitalizacją i transformacją kulturowo-społeczną. Zorza jest ważnym miejscem nie tylko dla mieszkańców Rzeszowa, ale i dla całej kultury kiniarzy, która już dawno odeszła. W swoich murach wychowała tysiące ludzi. W wielu miejscach Polski na ulicach mijają się “dzieci Zorzy” – pracownicy, miłośnicy kina, wychowankowie starych murów.
 
Negocjacje w sprawie zakupu nieruchomości trwały od lutego ubiegłego roku.  – Koszt transakcji to 6,22 mln zł. Dziękuję fundacji Apollo oraz samorządowi województwa małopolskiego za przychylność, bez której nie udałoby się tak szybko przeprowadzić rozmów i kupić budynku – mówi Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa. 
 
Dla Regionalnej Fundacji Filmowej w Rzeszowie taki ruch oznacza stabilizację na kolejne lata działalności.
 
– Całe życie pracuję w Kinie Zorza. Mamy za sobą niezwykle trudny czas, w którym trudno było je utrzymać, widmo likwidacji kilkakrotnie zaglądało nam w oczy. Dzięki widzom oraz przychylności fundacji Apollo udało się jednak ten czas przetrwać. Cały czas staraliśmy się nasz obiekt rozwijać, dlatego też jako jedno z pierwszych kin w Polsce kupiliśmy cyfrowy projektor. Nasze kino jest postrzegane jako jedno z lepszych w Polsce i jestem z tego bardzo dumna – mówi Grażyna Deptuch, prezes Regionalnej Fundacji Filmowej w Rzeszowie.
 
Działalność kina w tym miejscu jest zagwarantowana aktem notarialnym, ale i bez tego władze Rzeszowa nie wyobrażają sobie innego przeznaczenia budynku. – Kino z pewnością tu pozostanie, jego dalsza działalność to dla nas priorytet. Chcemy także wykorzystać pozostałą przestrzeń, którą mamy w tym budynku. Jest tu m.in. wspaniały hol i foyer, które mogą także służyć mieszkańcom jako otwarta przestrzeń. Przygotowujemy aplikację do walki o miano Europejskiej Stolicy Kultury i Zorza będzie jednym z filarów naszego wniosku – mówi prezydent Konrad Fijołek.
 
Na wyższych kondygnacjach budynku swoją siedzibę mają znaleźć m.in. Wydziały Kultury oraz Wydział Marki Miasta, Współpracy Gospodarczej i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa.  
 
– Przestrzeń na strychu można wykorzystać np. na ekspozycję fotografii czy malarstwa. Gdy już przejmiemy dokumentację techniczną obiektu, przymierzymy się do małych remontów, aby przystosować pomieszczenia do naszych potrzeb – mówi Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa.
 
Powierzchnia użytkowa kupionego przez miasto budynku to 2036,6 m kw. Największa na Podkarpaciu sala kinowo – widowiskowa ma 518 miejsc. Są też dwie sale kameralne, każda na 44 miejsca.  Dzięki temu Zorza w ciągu dnia może wyświetlać nawet 10 filmów, zarówno festiwalowych, jak i rozrywkowych. Na pierwszym i drugim piętrze są biura – ok. 700 m kw.
 
Zorza znana jest z ambitnych produkcji oraz premier filmów artystycznych z całego świata, odbywają się tu też cykle filmowe: DKF Zorza, Zorza w Ciemno, Festiwal Wiosna Filmów, koncerty oraz transmisje oper.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy