Reklama

Kultura

“Hedda Gabler” na początek jubileuszowego sezonu w teatrze

Anna Olech
Dodano: 08.09.2014
14475_B_1mniejszy1
Share
Udostępnij
Początek teatralnej jesieni w Rzeszowie zapowiada się wspaniale. Teatr, którego patronką jest Wanda Siemaszkowa, obchodzi w tym roku 70-lecie istnienia i z tej okazji nowy sezon zainauguruje sztuka Ibsena „Hedda Gabler”. Tytułową postać w 1900 roku wykreowała Wanda Siemaszkowa. Premiera już 20 września br o godz. 19.00.
 
70-lecie działalności rzeszowskiego teatru będzie okazją do wspomnień wielkich ról i spektakli, w których grała Wanda Siemaszkowa. Jubileuszowy sezon teatralny 2014/2015 tematycznie będzie skupiony wokół patronki najstarszej sceny w Rzeszowie, jej życia i twórczości artystycznej. Sezon nazwano „Ślady – Ona”, a premierowym przedstawieniem będzie odmieniona i niepowtarzalna wersja Ibsenowskiej „Heddy Gabler”, w którą w 1900 roku z powodzeniem wcieliła się również Wanda Siemaszkowa. 
 
Reżyser Szymon Kaczmarek w ślad za Ibsenem pragnie się przyjrzeć „pokoleniu Heddy”. Na dzisiejszych 20 i 30-latków spogląda jako na „produkt” 25-letniej wolnej Polski. Jego zdaniem współczesne młode pokolenie doskonale zrozumie Heddę, dla której status materialny jest głównym wyznacznikiem w myśleniu o przyszłości, a brak „problemów” nie przeszkadza w podejmowaniu radykalnych rozwiązań.
 
Otwarciu Sezonu Jubileuszowego towarzyszyć będzie wernisaż wystawy pt. „Wanda Siemaszkowa jako człowiek teatru”.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy