Reklama

Kultura

Dyrektor Teatru Siemaszkowej walczy o trzecią kadencję

Alina Bosak
Dodano: 21.03.2023
72632_jnowara
Share
Udostępnij
Czy samorząd podkarpacki chce zmiany dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie? Po tym, jak ogłoszono konkurs na to stanowisko, odpowiedź wielu osobom wydaje się oczywista. Jednak kierujący teatrem od ośmiu lat Jan Nowara, którego kadencja właśnie dobiega końca, nie składa broni. Właśnie wydał oświadczenie, że wystartuje w konkursie.
 
Od kilku miesięcy Rzeszów snuje domysły, jakie plany wobec Teatru im. Wandy Siemaszkowej ma samorząd województwa podkarpackiego. Powód? Ogłoszono konkurs na stanowisko dyrektora, chociaż Jan Nowara spodziewał się, że jego angaż zostanie automatycznie przedłużony na kolejną kadencję, tak jak to się stało w 2018 roku. Teatrem kieruje od 2014 roku. Właśnie kończy się drugi pięcioletni kontrakt, jaki z nim zawarł samorząd, któremu podlega ta instytucja.
 
O tym, że kontrakt z Janem Nowarą nie zostanie automatycznie odnowiony, jak to było poprzednio, wiadomo już od ubiegłego roku. Potwierdziło to ogłoszenie o konkursie na stanowisko dyrektora Teatru im. W. Siemaszkowej, który ogłoszono 1 marca. Z treści ogłoszenia wynika, że nowy dyrektor powołany zostanie już nie na pięć, a trzy sezony artystyczne – od 1 września 2023 roku do 31 sierpnia 2026 roku.  
 
Dokumenty aplikacyjne można składać w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego do 14 kwietnia, a rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 31 maja. Kadencja Jana Nowary kończy się trzy miesiące później. 

Bilans ośmiu lat

Jan Nowara nie zamierza jednak składać broni i właśnie ogłosił, że wystartuje w konkursie. Oświadczenie zostało opublikowane na stronie Teatru im. W. Siemaszkowej. Oświadczenie zaczyna od bilansu działalności teatru pod jego kierownictwem. W ciągu ośmiu lat rzeszowska scena dramatyczna wystawiła 47 premier. Pomysłem dyrektora była zmiana formuły Rzeszowskich Spotkań Teatralnych na Festiwal Nowego Teatru – miał on siedem edycji, a ostatnia – ósma – odbyła się w formule Festiwalu Arcydzieł.
 
„Dzieckiem” Jana Nowary jest Międzynarodowy Festiwal Sztuk trans/misje. – Zorganizowaliśmy 5. edycji, goszcząc artystów różnych dziedzin z 14 krajów środkowej i wschodniej Europy oraz gromadząc kilkudziesięciotysięczną widownię – przypomina dyrektor „Siemaszki”. 

Wśród  teatralnych przedsięwzięć ostatnich ośmiu lat jest także 5 edycji Sceny Nowej Dramaturgii, w której wzięło udział ponad 100 młodych pisarzy  i reżyserów, a także udział w ogólnopolskim programie „Przestrzenie sztuki”. W jego ramach w Rzeszowie aktorzy prowadzili warsztaty dla młodzieży z ponad 50 szkół Rzeszowa i Podkarpacia i organizowano wydarzenia z udziałem poetów, pisarzy, malarzy, muzyków i tancerzy, np. ogólnopolski  festiwal Off Rzeszów. 
 
Jan Nowara wymyślił również Scenę Wędrowną – letnie wyjazdy aktorów Siemaszkowej ze spektaklami w różne zakątki Podkarpacia. 

Efekt tych wszystkich działań, którym dziś może pochwalić się dyrektor Nowara, to przede wszystkim wysoka frekwencja na widowni. W 2022 roku sięgnęła ona 95 proc. 
 
– Scena może się dziś poszczycić bardzo dobrym Zespołem — zarówno artystycznym, jak i organizacyjnym – podkreśla Jan Nowara i dodaje, że obok działań programowych Teatr dokonał w tym czasie ważnego przełomu w dziedzinie infrastruktury. – Długotrwałym wysiłkiem naszego zespołu, przy wsparciu ogólnopolskich ekspertów, przygotowane zostały dwa niezwykle trudne i skomplikowane działania inwestycyjne – dokumentacja przebudowy i remontu zabytkowej starej siedziby „Sokoła” oraz projekt rozbudowy Teatru  o „Nową Scenę”, z nowoczesnym zapleczem technologicznym. Obok kapitału artystycznego „Siemaszkowa” wypracowała także największy w swojej historii kapitał inwestycyjny. 

Szykują się inwestycje

W oświadczeniu Jan Nowara zaznacza, że realizacja programu, jak i inwestycyjne przedsięwzięcia zawsze mogły zawsze liczyć na bardzo duże wsparcie Samorządu województwa, a ich kontynuacja jest „racją stanu” rzeszowskiego Teatru. 
 
„Mając wizję rozwiązań oraz  świadomość odpowiedzialności za dalszy przebieg tych działań, podjąłem decyzję o przystąpieniu do konkursu na stanowisko dyrektora Teatru — na następną kadencję”, pisze w swoim oświadczeniu Jan Nowara, który o stanowisko będzie się ubiegał tak naprawdę po raz trzeci, bo jego wygrana w konkursie w 2014 roku nie była pierwsza. Ponad 20 lat temu, w latach 2002-2003, już kierował rzeszowskim teatrem. Wcześniej, w latach 1998-2001 był dyrektorem Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Zanim ponownie wrócił do Rzeszowa, w latach 2007 – 2012 pełnił funkcję dyrektora TVP Opole. Jest reżyserem teatralnym i wykładowcą. Uprawia krytykę literacką, teatralną i filmową.
 
Czy dotychczasowy dorobek i dokonania wystarczą, by wygrać konkurs? Przekonamy się, kiedy konkurs zostanie rozstrzygnięty.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy