Reklama

Kultura

Opowieść o kinie, które od 67 lat tworzy historię Rzeszowa

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 19.03.2023
72596_zorza
Share
Udostępnij
W piątek, 24 marca o godz. 19.00 w kinie Zorza w Rzeszowie premiera filmu „Zorza”. Krótkometrażowa dokumentalna opowieść o Kinie Zorza, które od 67 lat jest częścią Rzeszowa. reż. Film w reżyserii Ewy Kitlińskiej wyprodukowany przez Stowarzyszenie Form Różnych powstał w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej ze środków Województwa Podkarpackiego. Partnerem produkcji jest Miasto Rzeszów. Po seansie i rozmowie z twórcami, będzie też krótki koncert jazzowo-poetyckiej grupy Late Night Poems, zainicjowanej przez rzeszowskiego twórcę Bartłomieja "Eskaubei" Skubisza. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
 
To ostatnie takie kino w naszym regionie – pełne wspomnień, magiczne. Wypełnione emocjami ludzi, którzy przewinęli się tutaj przez 67 lat. Tych ludzi odnajdujemy w filmie – wśród nich pana Andrzeja, który choć jest na emeryturze, nadal pracuje jako kinooperator, panią Halinkę, która po raz kolejny przymierza się, by ustąpić miejsca młodszym i Kasię, która bez kina nie wyobraża sobie życia. Każdy z nich ma swoją własną historię, która zaczyna lub kończy się w Zorzy.

Film „Zorza” to opowieść o przemijaniu, tęsknocie i o tym, co dodaje życiu magii. Dokument budzi nostalgię za tym co było i pokazuje, że Zorza nadal jest ważnym punktem na mapie Rzeszowa.
 
Zorza była trzecim powojennym kinem. Trzecim, spośród dwudziestu czterech, które istniały w Rzeszowie. Przetrwało walcząc z przeciwnościami i kryzysami, klucząc pomiędzy multipleksami, digitalizacją i transformacją kulturowo-społeczną.
 
Ta krótkometrażowa dokumentalna opowieść o Kinie Zorza jest pretekstem do podjęcia refleksji o tym, czym było kino kiedyś a czym jest teraz i jaką pełni rolę w naszej świadomości, kulturze, społeczeństwie. To także obserwacja codziennego życia kina, któremu towarzyszy szczypta magii.

Po seansie i rozmowie z twórcami, będzie też krótki koncert jazzowo-poetyckiej grupy Late Night Poems, zainicjowanej przez rzeszowskiego twórcę Bartłomieja "Eskaubei" Skubisza. 
 
Podczas koncertu muzycy zaprezentują utwory z płyty „Ostatni Dzień Lata", które posłużyły również za soundtrack do filmu „Zorza". Program koncertu będzie korespondował z klimatem  filmu oraz duchem kina. Muzycy wystąpią w składzie: Bartłomiej "Eskaubei" Skubisz – słowo, Tomasz Nowak – trąbka, Piotr Lemańczyk – kontrabas, Michał Szkil – piano, Grzegorz Pałka – perkusja.
 
Late Night Poems to połączenie formuły akustycznego kwartetu jazzowego czerpiącego z najlepszych tradycji gatunku, z tekstami nacechowanymi poetycką wrażliwością, prezentowanymi w formule spoken word – jazz&poetry. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy