Reklama

Kultura

Na weekend miłosny trójkąt w Teatrze Bo Tak

Aneta Gieroń
Dodano: 08.03.2023
72314_mariola
Share
Udostępnij
W niedzielę, 12 marca o godz. 15.45 na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie będzie można zobaczyć sztukę „Śmiech Wzbroniony” znakomitego chorwackiego pisarza, Miro Gavrana. Świetna, inteligentna rozrywka, gdzie widz śmieje się z siebie i do siebie, a aktorzy wciągają go w miłosny trójkąt i raz po raz osadzają w realiach Rzeszowa. Na scenie oprócz Marioli Łabno-Flaumenhaft zobaczymy także Joannę Baran-Marczydło i Marka Kępińskiego. Bilety do nabycia online lub na godzinę przed spektaklem w kasie Wojewódzkiego Domu Kultury. Rezerwacja –  tel. 790 44 66 00. Więcej informacji na www.teatrbotak.pl.
 
„Śmiech Wzbroniony” Miro Gavrana w przekładzie Anny Tuszyńskiej i reżyserii Henryka Adamka to komedia, a właściwie komediowy trójkąt miłosny, w którym Kasia, trzydziestodwuletnia psycholog szkolna, po trwającym pięć lat romansie, postanawia się rozstać ze starszym od siebie o szesnaście lat kochankiem, Piotrem. Mężczyzną z ponad dwudziestoletnim stażem małżeńskim, ojcem dwójki dorosłych dzieci, do tego niepięknym, niezamożnym i nierozrzutnym, ale z „ambicjami”, by nie być gorszym od kolegów i też mieć kochankę. 
 
Sprawy się komplikują, gdy Kasia nie chce już dłużej żyć w kłamstwie, a to absolutnie nie na rękę jest Piotrowi oraz jego żonie Joannie. W końcu Kasia miała status niczym „japońska gejszy”, co z rozbrajającą śmiesznością zauważa Piotr, a mimo to zdobywa się na niewdzięczność i chce zakończyć romans.
 
W spektaklu najważniejsze jest słowo, świetne dialogi i umiejętne zaadaptowanie sztuki do realiów Rzeszowa oraz Podkarpacia. 
 
Widownia świetnie się bawi, gdy słucha wynurzeń Piotra zapraszającego młodą kochankę na romantyczne weekendy, bynajmniej nie do Londynu czy Paryżu, ale do Ustrzykach Dolnych, Dynowa i Przeworska. Na specjalną okazję jest jeszcze wyjazd do Koluszek. 
 
Atutem przedstawienia jest częste wchodzenie aktorów w interakcję z widzami i… widać autentyczne podekscytowanie na sali, gdy Marek Kępiński w roli Piotra, próbuje się dowiedzieć, czy seks w samochodzie jest marzeniem każdego mężczyzny, zwłaszcza, gdy ten może być w trabancie zaparkowanym w okolicach rzeszowskiej Lisiej Góry.
 
I jeżeli widzów ciekawi coś najbardziej, to dlaczego śliczna, choć zagubiona dziewczyna Kasia, w tej roli Joanna Baran-Marczydło, wybiera na kochanka skrajnie nieciekawego mężczyznę, jakim jest Piotr.
 
Trzeba jednak zobaczyć Marka Kępińskiego na scenie, by zrozumieć, że nieporadność ma swój urok a… litość bywa silnym afrodyzjakiem.
 
Jest jeszcze żona, czyli przebojowa Mariola Łabno-Flaumenhaft, która z nieprawdopodobną frajdą wciela się w postać Joanny z żelazną konsekwencją planując swoje życie rodzinne i zawodowe, a romans męża jest niczym dar od losu. Po 23 latach małżeństwa z nudnym przedstawicielem handlowym i wychowaniu dwójki dzieci, uznaje, że czas, by od życia chcieć czegoś więcej, niż tylko sobotnich wyjść z mężem na grzyby lub ryby. Zajęcia z jazdy konnej w towarzystwie młodego i przystojnego trenera wydają się dużo ciekawszym zajęciem.
 
– W spektaklu jest wiele prowokacji, by widza zmusić nie tylko do śmiech, ale i głębszej refleksji. To po części opowieść o nas samych i naszej mentalności – twierdzi Mariola Łabno-Flaumenhaft. I rzeczywiście, publiczność nie może pohamować śmiechu, gdy Joanna ze stoickim spokojem wymienia tytuły kolejnych rzeszowskich gazet, zapowiadając w nich artykuły o kochance, która pracując w poradni małżeńskiej, ma jednocześnie romans z żonatym mężczyzną. Ot, taki paradoks, w czasach, gdy rzeczywistość uwielbia karmić się plotką, a wszyscy podglądają się w mediach społecznościowych. 
 
W spektaklu występują: Mariola Łabno-Flaumenhaft, Joanna Baran-Marczydło i Marek Kępiński. Scenografię przygotowała Małgorzata Woźniak, Jakub Szturm napisał muzykę, zaś kostiumy wybrała Milena Tejkowska, która napisała też tekst piosenki, która kończy spektakl.
 
"Śmiech wzbroniony” już 12 marca. Bilety do nabycia online lub na godzinę przed spektaklem w kasie Wojewódzkiego Domu Kultury. Rezerwacja –  tel. 790 44 66 00. Więcej informacji na www.teatrbotak.pl. Natomiast 18 marca także na deskach WDK będzie można zobaczyć „Ordonkę. Jeśli kochasz mnie”.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy