Reklama

Kultura

Realizowany na Podkarpaciu “IO” z nominacją do Oscara!

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 24.01.2023
71160_skolimowski
Share
Udostępnij
Wśród ogłoszonych we wtorek nominacji do 95. Nagród Akademii Filmowej w kategorii Pełnometrażowy Film Międzynarodowy o statuetkę powalczy IO” Jerzego Skolimowskiego, który kręcony był także na Podkarpaciu. Film znalazł się na tzw. „krótkiej liście” pięciu najlepszych filmów, z których jeden 12 marca zdobędzie Oscara. To już trzeci film koprodukowany przez Podkarpacką Komisję Filmową, który otrzymuje nominację do Oscara.
 
Obraz powstał przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszów w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego. Zdjęcia do filmu były częściowo realizowane na Podkarpaciu – m.in. w Rudawce Rymanowskiej (Ściana Olzy), Stępinie (schron kolejowy), Mymoniu (stary tartak wodny), Bukowsku, Nowotańcu (farma wiatrowa) i innych malowniczych miejscach w gminie Rymanów oraz gminie Jaśliska. To już trzeci film koprodukowany przez Podkarpacką Komisję Filmową, który otrzymuje nominację do Oscara. Wcześniej o statuetkę walczyły „Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego i „Boże Ciało” Jana Komasy – produkcje te również realizowane były na Podkarpaciu. 
 
Przejmujący obraz polskiego mistrza wielkiego kina został wyróżniony w Cannes Nagrodą Specjalną Jury. To historia osiołka o imieniu „IO", będąca współczesną interpretacją filmu Roberta Bressona "Na los szczęścia, Baltazarze!" z 1966 roku. Tytułowy bohater regularnie trafia w ręce nowych właścicieli, którzy wchodzą w interakcje z niewinnym zwierzęciem, obnażając przywary, przymioty, namiętności i problemy naszego społeczeństwa. Producentką i współscenarzystką filmu jest Ewa Piaskowska (Skopia Film). Nagroda w Cannes to nie jedyne wyróżnienie dla „IO” – tytuł został uhonorowany  Los Angeles Film Critics Association oraz Europejską Nagrodą Filmową. Był też wymieniany przez najważniejsze portale filmowe na świecie w zestawieniach najlepszych filmów 2022 roku. New York Times umieścił „IO” na pierwszym miejscu jako najlepszy film ubiegłego roku. Doceniana jest także piękna muzyka Pawła Mykietyna do filmu Skolimowskiego – twórca został wyróżniony m.in. nagrodą Cannes Soundtrack Award oraz statuetką dla Najlepszego kompozytora podczas Europejskich Nagród Filmowych. 
 
Historia „IO” za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny  manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności.

95. gala wręczenia Oscarów już 12 marca 2023 roku w Dolby Theatre w Los Angeles.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy