Reklama

Kultura

Miłość i nienawiść sióstr w Teatrze Maska

Anna Olech
Dodano: 24.06.2014
13328_siostra-siostrze-421
Share
Udostępnij
Jak blisko jest od siostrzanej miłości do nienawiści? Jak niszczycielską siłą potrafi być zazdrość? To wszystko w spektaklu „Siostra Siostrze”, którego premiera odbędzie się 28 czerwca o godz. 19.00 w Teatrze Maska. Sztuka powstała w ramach projektu 
„Wspólna sieć współpracy w sferze kultury i opieki społecznej na rzecz rozwoju miast polsko-ukraińskiego pogranicza” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. 
 
„Siostra Siostrze” to spektakl inspirowany opowiadaniem ukraińskiej pisarki, poetki, eseistki – Oksany Zabużko, zamieszczonym w książce „Siostro, siostro”. Fabuła jest zbliżona do polskiej „Balladyny”, a realistyczne przedstawienie wsi miesza się z romantycznym uwielbieniem fantastyczności. Dwie aktorki, Ewa Mrówczyńska i Natalia Zduń, mając do dyspozycji zaledwie kilka rekwizytów przybliżają publiczności historię sióstr – Oleńki i Kaliny, ich miłości i nienawiści, które wychodzą daleko poza codzienne sprzeczki rodzeństwa. Ludowe pejzaże to pretekst do tego, by pochylić się nad emocjami piękniejszej z sióstr i jej pragnień, które stają się coraz bardziej niepokojące. Wraz z upływem czasu poczucie zbliżającego się nieszczęścia jest coraz silniejsze, a największa tajemnica jest zaklęta w kalinowej fujarce…
 
Przedstawienie wyreżyserowała ceniona przez krytyków i widzów Honorata Mierzejewska – Mikosza. Całości dopełniają ukraińskie pieśni ludowe, do których muzykę napisała Iga Eckert. O przygotowanie wokalne aktorek zadbał Jura Pastuszenko, absolwent Katedry Muzykologii Państwowego Instytutu Kultury w Kijowie.
 „Wspólna sieć współpracy w sferze kultury i opieki społecznej na rzecz rozwoju miast polsko-ukraińskiego pogranicza” to projekt unijny, w którym partnerem wiodącym jest Rzeszów, a miastami partnerskimi Iwano-Frankiwsk oraz Łuck. Współpraca w zakresie kultury i opieki społecznej ma zwiększać aktywność kulturową terenów przygranicznych i umocnić więzi społeczne. Projekt angażuje różnorodne instytucje społeczne i samorządowe polskie i ukraińskie. Jej efektem są wydarzenia łączące nowoczesność z tradycją polsko-ukraińskiego pogranicza, w tym: wystawy fotograficzne, warsztaty artystyczne, Festiwal Barwy Pogranicza. 
 
Wstęp na spektakl premierowy bezpłatny, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc. Tel. 17 85 20 614, 17 85 01 360.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy