Reklama

Kultura

“Śubuk” – zdjęcia w Przemyślu, teraz premiera w Rzeszowie

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 28.11.2022
69382_subuk
Share
Udostępnij
W czwartek 1 grudnia o godz. 19.00 w Kinie Zorza odbędzie się premiera regionalna filmu „Śubuk” – o walce, jaką stoczyła matka autystycznego chłopca, by doprowadzić do zmian w polskim systemie edukacji. Premiera połączona jest ze spotkaniem z twórcami. To już kolejny film Aurum Film, producentów m.in. nominowanego do Oscara „Bożego Ciała”, do którego zdjęcia powstawały na Podkarpaciu. Na premierę można zdobyć zaproszenie w Podkarpackiej Komisji Filmowej. 
 
Podczas regionalnej premiery w Kinie Zorza obecni będą twórcy i aktorzy. Wśród nich: reżyser filmu Jacek Lusiński, aktorki Małgorzata Gorol i Aleksandra Konieczna, scenograf Marek Zawierucha oraz producentka Aneta Hickinbotham. Produkcję zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszów w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego. Zdjęcia do filmu realizowane były m.in. w Przemyślu. Stąd regionalna premiera odbywa się w Rzeszowie.
 
Film „Śubuk” jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Jak opisują twórcy, to trafiająca prosto w serce, wypełniona emocjami, optymizmem i czułym humorem opowieść o kobiecej sile, radości życia, odmiennym postrzeganiu świata i ukrytym potencjale, który drzemie w każdym z nas.

Chłopiec z autyzmem

Rok 1989. Młoda dziewczyna Maryśka zachodzi w ciążę ze starszym od niej milicjantem Darkiem. Mężczyzna nie chce dziecka i zmusza kobietę do aborcji. Mimo kiepskiej sytuacji materialnej i ambitnych planów życiowych Maryśka decyduje się urodzić, a Darek usuwa się z jej życia. Wkrótce potem na świat przychodzi jej syn, w którego wychowaniu wspiera ją starsza siostra, Marta. Bardzo szybko okazuje się, że chłopiec mocno różni się od rówieśników: jest dziwnie wycofany, zamknięty w sobie, a jedyne wypowiadane przez niego słowo to „śubuk”.
 
Mijają kolejne lata, syn Maryśki zostaje wyrzucony z przedszkola, a po jakimś czasie pojawia się diagnoza lekarzy: chłopiec ma autyzm. Maryśka początkowo nie wie, jak odnaleźć się w tej sytuacji, a w Polsce lat 90. nikt nie rozumie tego zaburzenia. Kobieta ma przeciwko sobie również zawziętego sąsiada Feliksa, który – słysząc krzyki dziecka w mieszkaniu – donosi na policję, że ta znęca się nad synem. Maryśka jednak nie poddaje się i postanawia dowiedzieć się jak najwięcej o autyzmie oraz zrobić wszystko, aby jej syn mógł podjąć normalną edukację. Wie bowiem, że chłopiec jest ponadprzeciętnie inteligentny, ale wymaga więcej uwagi i cierpliwości od otoczenia. Rzucając wyzwanie służbie zdrowia i polskiemu systemowi oświaty, Maryśka odnajduje inne matki w podobnej sytuacji, ignorowane przez system. Od tej pory kobieta nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel oraz zapewnić swojemu synowi społeczną akceptację i zrozumienie.

Premiera w Rzeszowie

W roli głównej, po raz pierwszy w swojej karierze, występuje Małgorzata Gorol, aktorskie odkrycie ostatnich lat, znana m.in. z filmów „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej i „Magnezja” Maćka Bochniaka. Wspierają ją – nagradzany na całym świecie za rolę w filmie „Ostatnia Rodzina” – Andrzej Seweryn, kilkukrotna laureatka Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł – Aleksandra Konieczna („Ostatnia Rodzina”, „Boże Ciało”), odkrycie głośnego serialu HBO, „Ślepnąc od świateł” – Marta Malikowska, gwiazdor serialu „Chyłka” – Filip Pławiak, a także pojawiający się po raz pierwszy na ekranie – Wojtek Krupiński i Wojciech Dolatowski. Reżyserem „Śubuka” jest Jacek Lusiński, twórca poruszającego obrazu „Carte Blanche”. Wspólnie z Szymonem Augustyniakiem jest on również autorem scenariusza, który na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych otrzymał nagrodę w tej kategorii.
 
Film wchodzi do kin 2 grudnia. Pokaz w Rzeszowie będzie okazją do zobaczenia filmu przedpremierowo, a także do spotkania z twórcami po seansie. Wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w premierze, mogą zdobyć zaproszenie podczas promocji organizowanych na profilu Podkarpackie Film Commission na Facebooku. Takie zaproszenia rozdawane są m.in. w poniedziałek, 28 listopada. Możliwe jest także kupienie biletu na premierę w Kinie Zorza oraz na stronie kina.
 
Organizatorami premiery są: Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz Aurum Film.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy