Reklama

Kultura

“Śpiewająca z Wilczkami” i 85-letnia Helena Wilczek na scenie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 20.09.2022
67174_wilki
Share
Udostępnij
W sobotę i niedzielę 24-25 września o godz. 19.00 w Teatrze Przedmieście premiera spektaklu „Śpiewająca z Wilczkami”. Piękna i wzruszająca historia o Helenie Wilczek, ostatniej żyjącej ze słynnej Kapeli Wilczków z Rakszawy, która na scenie gra siebie samą, a jej młodzieńczym odbiciem jest Kinga Szuberla. Wstęp bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja – tel. 667 714 730.
 
Jak zapowiada Aneta Adamska-Szukała, reżyserka i autorka scenariusza, w spektaklu dwie aktorki opowiadają jednym głosem o miłości , tęsknocie i muzyce…
 
– Piękna kobieca opowieść o rzeczach, które się nigdy nie zmieniają – dodaje. – Helena Wilczek gra samą siebie. Kinga Szuberla wcieli się w 17-letnią bohaterkę opowieści. 
 
Spektakl opowiada historię życia i twórczości Heleny Wilczek, ostatniej żyjącej z Kapeli Wilczków z Rakszawy, wsi o bogatych tradycjach włókienniczych, gdzie przenikają się elementy kultury Lasowiaków i Rzeszowiaków. Autorski spektakl Teatru Przedmieście, z czynnym udziałem 85-letniej Heleny Wilczek będzie powrotem do czasów młodości bohaterki i przełomowych wydarzeń w jej życiu, które przesądziły o dalszych losach. Ważnym elementem „Śpiewającej z Wilczkami” będzie muzyka grana na żywo przez muzyków teatru, którzy na podstawie archiwalnych utworów odtworzą skład instrumentalny kapeli Antoniego Wilczka. Dzięki nagraniom, przyśpiewkom, a także zapisom oryginalnych pieśni w starych zeszytach Teatr Przedmieście próbuje zachować  pamięć odchodzącego już świata, który na naszych oczach powoli znika.
 
Niezwykła postać Heleny Wilczek jest wspaniałym nośnikiem tradycji, bogatej obyczajowości,  nierozerwalnie związanej z obrzędowością i życiem starej, lasowiackiej wsi. Swoisty mikrokosmos, który kobieta nosi w sobie!
 
– Sztuka jest dynamicznym zapisem wspomnień, najważniejszych wydarzeń życia kobiety; jej młodzieńczych marzeń, niespełnionej miłości, radości macierzyństwa, życia rodzinnego, ale też tęsknoty i cierpienia. Wszystko bogato ubarwione starymi fotografiami i materiałami dźwiękowymi znalezionymi w rzeszowskim Muzeum Etnograficznym. Wzruszająca muzyczna podróż w czasie z udziałem żywej muzyki i śpiewu, a przewodniczką tej wyprawy będzie „Śpiewająca z Wilczkami” – mówi Aneta Adamska-Szukała.
 
Spektakl powstał w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
reżyseria, scenariusz: Aneta Adamska-Szukała
muzyka: Jakub Adamski, Jan Niezgoda, Mirosław Kiełbasa, Maciej Szukała
obsada: Helena Wilczek, Aneta Adamska-Szukała, Kinga Szuberla, Krzysztof Adamski, Maciej Szukała.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy