Reklama

Kultura

6 filmów gratis – Kino Via Carpatia tym razem w Zorzy

Alina Bosak
Dodano: 02.06.2022
63953_beksinski
Share
Udostępnij
Aż sześć filmów, w tym nagrodzony w tym roku w Osace film „Z wnętrza” o Zdzisławie Beksińskim i spotkanie z Wiesławem Banachem, któremu artysta powierzył stworzenie galerii w Sanoku, czy też spotkanie z twórcami filmów „Obłoki śmierci. Bolimów 1915”, znajduje się programie  IV Przeglądu Filmowego Kino Via Carpatia, zaplanowanego na 10-12 czerwca w rzeszowskim kinie Zorza. Bezpłatne bilety na wydarzenie są dostępne w kasie kina oraz portierni Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.
 
Podczas IV Przeglądu Filmowego Kino Via Carpatia, od piątku 10 czerwca do niedzieli 12 czerwca, pokazana zostanie kinematografia Polski, Rumunii, Węgier i Grecji. Przez trzy dni mieszkańcy Rzeszowa będą mogli obejrzeć sześć filmów za darmo. Ich tematyka jest różnorodna.
 
Węgry reprezentują dwa filmy: melodramat „Historia mojej żony” i nakręcony w Budapeszcie  „Schyłek dnia”. Pokaz tego pierwszego odbędzie  się w plenerze, w wyjątkowym miejscu – na deptaku 3 Maja przed kinem Zorza.
 
Propozycja z kina rumuńskiego to dramat „Aida”, film o masakrze w Srebrenicy. Natomiast filmem nakręconym w Grecji, jest „Tommaso” z rewelacyjnym Willemem Dafoe. 

Spotkania z twórcami

Ciekawie zapowiadają się dwie polskie produkcje, których seanse połączono z ciekawymi spotkaniami. Film „Obłoki śmierci – Bolimów 1915” opowiada o wydarzeniach w Bolimowie, w którym podczas I wojny światowej po raz pierwszy użyto broni chemicznej. Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami tego dzieła. Z kolei film „Z wnętrza” to dokument o rodzinie Beksińskich, nagrodzony w tym roku na OSAKA International Film Festiwal. Po filmie odbędzie się spotkanie z Wiesławem Banachem. 
 
Przegląd Filmowy Kino Via Carpatia odbędzie się w Rzeszowie już po raz czwarty, ale po raz pierwszy w kinie Zorza. Poprzednie edycje miały miejsce w Ogrodach Bernardyńskich, ale niektóre seanse komplikowała deszczowa pogoda. Stąd przeniesienie seansów do kina Zorza wydaje się dobrym pomysłem. Wraz z kinem współorganizatorem jest także Wojewódzki Dom Kultury. Nazwa przeglądu nawiązuje do powstającej trasy Via Carpatia, mającej połączyć państwa północnej i południowej Europy zintegrowanym systemem dróg biegnących wzdłuż wschodnich obrzeży Unii Europejskiej. Pomysłodawcami wydarzenia są Małgorzata Waksmundzka-Szarek, menadżer projektu oraz dziennikarz i pasjonat filmu Piotr Samolewicz, który jest zarazem autorem tytułu Przeglądu.

Program Przeglądu Filmowego Kino Via Carpatia

10 czerwca – piątek

godz. 18:00 AIDA, Rumunia, reż. Jasmila Žbanić (sala widowiskowa kina Zorza)
 
Aida (warta wszystkich nagród, wybitna kreacja Jasny Đuričić) pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie. Ta wstrząsająca, chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary zbiera rewelacyjne recenzje i rozpala emocje widzów.
 
godz. 20:00 OBŁOKI ŚMIERCI. BOLIMÓW 1915, Polska, reż. Ireneusz Skruczaj (sala widowiskowa kina Zorza)
– po seansie spotkanie z twórcami filmu
 
To pełnometrażowy, fabularyzowany film dokumentalny opowiadający o narodzinach broni chemicznej z polskiej perspektywy. Film relacjonuje przebieg jednych z pierwszych ataków gazowych w dziejach, do których doszło w trakcie I Wojny Światowej, w samym sercu współczesnej Polski – pod Bolimowem.
 
11 czerwca – sobota
 
godz. 18:00 Z WNĘTRZA, Polska, reż. Cezary Grzesiuk i Tomasz Szwan (sala widowiskowa kina Zorza)
– po seansie spotkanie z Wiesławem Banachem, historykiem sztuki oraz wieloletnim dyrektorem Muzeum Historycznego w Sanoku.
 
Zdzisław Beksiński to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy XX wieku. Film w całości składa się z materiału wideo zrealizowanego przez samego mistrza i jego najbliższych.
 
godz. 21:00 HISTORIA MOJEJ ŻONY, Węgry, reż. Ildikó Enyedi
(pokaz plenerowy na deptaku 3 Maja przed kinem Zorza)
 
Wilk morski, kapitan Jakob Störr, jest mistrzem podejmowania decyzji, planowania i bezbłędnego zarządzania okrętami. Podobnie jak do żeglugi podchodzi do małżeństwa z Lizzy, przekonany, że jest kapitanem także tego rejsu. Długa nieobecność w domu sprawia jednak, że Jakob nabiera podejrzeń co do wierności swojej żony. Nie mogąc pogodzić się z tym, że nie wszystko na tym świecie podlega jego kontroli, zaczyna niszczyć Lizzy, siebie i ich relację.

12 czerwca – niedziela
 
godz. 17:00 TOMMASO, Grecja, reż. Abel Ferrara (sala widowiskowa kina Zorza)
 
Film o toksycznej męskości, późnym ojcostwie i walce z prywatnymi demonami. Poruszający portret artysty, ale też jeden z najodważniejszych filmowych dzienników intymnych.
 
godz. 19:00 SCHYŁEK DNIA, Węgry, reż. László Nemes (sala widowiskowa kina Zorza)
 
Młodziutka Irisz, której rodzice przed laty zginęli w pożarze, szuka zaginionego brata przemierzając uliczki Budapesztu.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy