Reklama

Kultura

Buda Jarmarczna od piątku w Rzeszowie. Spektakle gratis!

Alina Bosak
Dodano: 01.06.2022
63925_1
Share
Udostępnij
Przez trzy dni w Rzeszowie będzie można obejrzeć zabawne i wzruszające spektakle teatrów niezależnych. Przyjeżdżają na V Festiwal Teatralny  „Buda Jarmarczna”, który rozpoczyna się w piątek, 3 czerwca o potrwa do niedzieli. Wstęp na spektakle jest bezpłatny. 
 
Pięć spektakli w trzy dni obejmuje program festiwalu „Buda Jarmarczna”, który w Rzeszowie organizowany jest już po raz piąty, a który nawiązuje do idei sztuki Tadeusza Kantora, jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku, reżysera, twórcy happeningów, malarza i scenografa. Gospodarzem wydarzenia jest Teatr Przedmieście i to on gości przy ul. Reformackiej w Rzeszowie wszystkie spektakle. 
 
– Twórczość Kantora cały czas jest elementem wiążącym nasz festiwal. Stanowi inspirację i motywację do poszukiwań teatralno-plastycznych dla kolejnych pokoleń artystów. Nie koncentrujemy się jednak na samej sztuce mistrza, raczej proponujemy spektakle w duchu występów wędrownych trup teatralnych, inspirowanych ludowością i sztuką jarmarczną, bliską Kantorowi – mówi Aneta Adamska-Szukała, twórczyni Teatru Przedmieście. 
 
Co roku do udziału w festiwalu zapraszani są znakomici twórcy polskiej sceny niezależnej. 

Teatr Brama i pantomima

W tym roku rzeszowska publiczność będzie miała okazję zobaczyć m.in. Teatr Brama z Goleniowa w spektaklu „Zabawa”. To liczący już niemal 30 lat teatr, założony przez Daniela Jacewicza. Jest laureatem najważniejszych nagród polskiego teatru alternatywnego na takich wydarzeniach jak: Łódzkie Spotkania Teatralne, poznańska Malta, Biesiada Teatralna w Horyńcu Zdroju, Barbórkowe Spotkania Teatralne w Dąbrowie Górniczej, Windowisko w Gdańsku i in.  
 
Do Rzeszowa przyjeżdża również Teatr Pantomimy „Mimo” z Warszawskiego Centrum Pantomimy z plenerowym spektaklem „Pan i Pani O.” w reżyserii Bartłomieja Ostapczuka. W sztuce Pan O. mieszka na wyspie zbudowanej z marzeń, wspomnień i marzy o miłości. Myśli, że na świecie został sam. Gdzieś daleko mieszka Pani O., która także marzy o miłości i jest przekonana o tym, że na świecie jest sama. To początek tej zwykłej i niezwykłej historii opowiedzianej bez słów. 
 
Teatr Brama. Fot. Materiały prasowe

Teatr z Temeszowa i performance muzyczny

W tym samym dniu co Mimo w Rzeszowie wystąpi teatr Entre dos Aguas un Teatro z Temeszowa, czyli polsko-boliwijska rodzinna grupa aktorska, do czego nawiązuje też hiszpańska nazwa grupy – w tłumaczeniu: „Między dwiema wodami jeden teatr”. Tworzą go: aktor i twórca kompozycji muzycznych Lucas Achirico Espinoza, aktorka i scenografka Danuta Zarzyka, oraz ich córki – Naomi Achirico Zarzyka i Milena Achirico Zarzyka. W ich wykonaniu spektakl „Pass-Port”. 
 
Publiczność będzie miała okazję poznać również zespół Małe Przyjemności. To projekt Ewy Pavlaksson i Marty Andrzejczyk z pogranicza teatru, muzyki i performance. Ich muzyczny performance nosi tytuł „Ciało”.
 
Podczas Budy Jarmarcznej wystąpią także gospodarze – Teatr Przedmieście, z rodzinną, ale i uniwersalną opowieścią o ojcu pt. „Kiedyś Ci opowiem”.
 
Wstęp na wszystkie spektakle jest wolny, dzięki dofinansowaniu z budżetu Gminy Miasto Rzeszów. Trzeba jednak rezerwować miejsca – tel. 667 714 730.

Organizatorem wydarzenia jest Galicyjskie Towarzystwo Edukacyjne „Gate”.
 
Małe Przyjemności. Fot. Materiały prasowe
 
PROGRAM Festiwalu BUDA JARMARCZNA
 
3 czerwca
19.00 – Teatr Przedmieście  „KIEDYŚ CI OPOWIEM”

4 czerwca
17.00 – Teatr Pantomimy MIMO „PAN I PANI O.”
19.00 – Entre dos Aguas un Teatro „PASS-PORT”
 
5 czerwca
17.00 –  Zespół Małe Przyjemności „CIAŁO” /performance muzyczny/
19.00 – Teatr Brama „ZABAWA”
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy