Reklama

Kultura

“Sonata” 3 marca w kinie Zorza. Film kręcono też na Podkarpaciu

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 20.02.2022
60104_sonata
Share
Udostępnij
3 marca o godz. 18:00 w Kinie Zorza w Rzeszowie odbędzie się premiera regionalna  „Sonaty”. Film na ostatnim Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdobył Nagrodą Publiczności oraz w kategorii "Profesjonalny Debiut Aktorski" dla Michała Sikorskiego za główną rolę w "Sonacie", czyli za postać Grzegorza Płonki. Bilety w cenie 18 zł można jeszcze kupować w rzeszowskim kinie Zorza.
 
Film w reżyserii Bartosza Blaschke oparty jest na prawdziwej historii chłopca z Murzasichla, u którego błędnie zdiagnozowano autyzm. Po latach ustalono, że przyczyną jego izolacji był głęboki niedosłuch. Okazało się też, że Grzegorz ma ogromny talent muzyczny. Matkę Grzegorza zagrała Małgorzata Foremniak, ojca – Łukasz Simlat. W obsadzie znalazł się także Jerzy Stuhr – jako profesor Henryk Skarżyński.
 
Podkarpacka Komisja Filmowa ma też swój udział w sukcesie obrazu. Produkcja realizowana była m.in. na Podkarpaciu, w Jedliczu, a film powstał w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego, przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego.
 
„Zdiagnozowany jako dziecko autystyczne Grzegorz żyje w swoim hermetycznym świecie, nie potrafiąc nawiązać kontaktu z innymi. W wieku kilkunastu lat wychodzi na jaw, że przyczyną jego izolacji nie jest autyzm, tylko niedosłuch, pod którym skrywa się wielki talent muzyczny. Dzięki aparatowi słuchowemu Grześ zaczyna poznawać dźwięki, słowa i muzykę, w której się zakochuje. Pragnie zostać pianistą i wystąpić w filharmonii. Nikt poza nim samym i najbliższą rodziną nie wierzy, że głuchy chłopak – chociaż wspomagany nowoczesną technologią – spełni swoje marzenie.”

Film wchodzi do kin 4 marca. Rzeszowianie będą mieli okazję zobaczyć go przedpremierowo dzień wcześniej w Kinie Zorza. Podczas uroczystej premiery regionalnej, organizowanej przez Podkarpacką Komisję Filmową i Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, obecni będą m.in. Łukasz Simlat, Michał Sikorski, Bartosz Blaschke, reżyser filmu; Marcin Kurek, producent oraz Grzegorz Płonka z rodziną. Po pokazie filmu odbędzie się spotkanie z twórcami i aktorami.
 
Bilety na wydarzenie dostępne są w Kinie Zorza. Już wkrótce także na profilu Podkarpackie Film Commission na Facebooku rozdawane będą zaproszenia w ramach konkursów.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy