Reklama

Kultura

“Igraszki z diabłem” w sobotę i niedzielę w Zagórzu

Aneta Gieroń
Dodano: 28.08.2013
6905_igraszki-z-diablem-1
Share
Udostępnij
Już w najbliższą sobotę o godz. 18 w Domu Kultury w Zagórzu odbędzie się premierowy pokaz spektaklu Jana Drdy – „Igraszki z diabłem”. W widowisku, którego reżyserem jest Maciej Patronik, gościnnie wystąpi aktor teatru im. W. Siemaszkowej, Waldemar Czyszak.  Drugi pokaz także w Zagórzu zaplanowany jest w niedzielę, również o godz. 18. W kolejnych tygodniach spektakl będzie można obejrzeć w Sanoku, Krośnie, Lesku i Rzeszowie.
 
A wszystko za sprawą Macieja Patronika, aktora, reżysera, autora filmów dokumentalnych, który na co dzień pracuje w Paryżu, ale ciągle wraca do rodzinnego Sanoka, gdzie co roku z aktorami-amatorami bawi się w teatr. W tym roku przygotowali sztukę Jana Drdy – „Igraszki z diabłem” i będzie ona wyjątkowa z kilku względów, chociażby dlatego, że po premierze 31 sierpnia w Zagórzu zaistnieje także na scenach w Rzeszowie, Krośnie, Lesku i Sanoku. To pierwszy krok do tego, by sztuki w reżyserii Patronika grane były dłużej i częściej.  

Maciej Patronik w tym roku już po raz piąty organizuje w swoim rodzinnym mieście warsztaty teatralne dla ludzi tak zakochanych w teatrze, jak on sam. Wakacyjne warsztaty na początku były skromne, ale po latach stały się ważnym wydarzeniem kulturalnym nie tylko w Sanoku, ale i na Podkarpaciu. Pierwszym etapem są miesięczne warsztaty z osobami dorosłymi i młodzieżą, drugi elementem jest to realizacja, z przygotowanym wcześniej zespołem, i prezentacja spektaklu teatralnego „Igraszki z diabłem” Jana Drdy, czeskiego prozaika i dramaturga. Zajęcia poprowadzą: francuski aktor, mim Eric Veschi oraz Maciej Patronik. W warsztatach teatralnych poprzedzających premierę biorą udział osoby wybrane wcześniej w castingu, w trakcie którego reżyser dobiera ich już z myślą o obsadzie spektaklu. W tym roku to 15 osób uczy się improwizacji, analizy tekstu i pracują nad przygotowaniem spektaklu, a kolejne 10 pomaga, w zakresie scenografii, kostiumów i całej oprawy W spektaklu weźmie udział również aktor rzeszowskiego Teatru im. W. Siemaszkowej – Waldemar Czyszak. 
 
Same „Igraszki z diabłem” są czymś w rodzaju baśni scenicznej w komediowej konwencji. Jej bohaterem jest wojak Marcin Kabat, który zwolniony ze służby po latach wraca w rodzinne strony. Podczas wędrówki spotkała go przedziwna przygoda, w którą obok pyskatej Kasi i naiwnej królewny Disperandy, rozbójnika i pustelnika wmieszało się też niebo i piekło. Marcin Kabat  jak na prawdziwego bohatera ludowego przystało stanie po stronie słabszych nawet przeciwko czartom.
 
 

"Igraszki z diabłem” do obejrzenia:
 

Zagórz – 31 sierpnia, 1 września, godz. 18.00, MGOK
Sanok – 6 września, godz. 20.00, MBP Zielona Czytelnia – spektakl plenerowy
Rzeszów – 8 września, godz. 18.00, Teatr im. W. Siemaszkowej
Krosno – 20 września, godz. 18.00, RCKP
Lesko – 28 września, godz. 18.00, BDK
 
Bilety na spektakle w Zagórzu w cenie 10 zł można kupić dwie godziny przed spektaklami w Domu Kultury. Na spektakl plenerowy w Sanoku 6 września obowiązują bezpłatne wejściówki do odebrania w BWA Galerii Sanockiej od 2 września. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy