Reklama

Kultura

Teatralne lato w Sanoku

Anna Olech
Dodano: 29.07.2013
5927_Maciej-Patronik
Share
Udostępnij
Już kolejny rok z rzędu Sanok bawi się w teatr. I to nie byle z kim, bo z Maciejem Patronikiem, aktorem, reżyserem, autorem filmów dokumentalnych, który na co dzień pracuje w Paryżu. Ale co roku wraca do ukochanego Sanoka, gdzie tym razem z aktorami-amatorami przygotowuje sztukę Jana Drdy „Igraszki z diabłem”. Tym razem spektakl, po premierze 31 sierpnia, zaistnieje także na scenach w Rzeszowie, Krośnie, Lesku i Zagórzu. To pierwszy krok do tego, by sztuki w reżyserii Patronika grane były dłużej i częściej.  
 
Maciej Patronik już po raz piąty organizuje w swoim rodzinnym mieście warsztaty teatralne dla ludzi tak zakochanych w teatrze, jak on sam. Wakacyjne warsztaty na początku były skromne, po latach stały się ważnym wydarzeniem kulturalnym nie tylko w Sanoku, ale w Podkarpaciu.
 
Pierwszym etapem są miesięczne warsztaty z osobami dorosłymi i młodzieżą, drugi elementem jest to realizacja, z przygotowanym wcześniej zespołem, i prezentacja spektaklu teatralnego „Igraszki z diabłem” Jana Drdy, czeskiego prozaika i dramaturga. Zajęcia poprowadzą: francuski aktor, mim Eric Veschi oraz Maciej Patronik. Dlaczego tym razem wybór padł na „Igraszki”? – Miałem ochotę na teatr, który z pozoru jest lekki i łatwy. Zależało mi również, by był to tekst znany zarówno osobom, które grają, jak i widzom, a że to znana sztuka, więc publiczność z pewnością będzie chciała ją zobaczyć – wyjaśnia reżyser.
 
W warsztatach teatralnych poprzedzających premierę biorą udział osoby wybrane wcześniej w castingu, w trakcie którego reżyser dobiera ich już z myślą o obsadzie spektaklu. W tym roku to 15 osób uczy się improwizacji, analizy tekstu i pracują nad przygotowaniem spektaklu, a kolejne 10 pomaga, w zakresie scenografii, kostiumów i całej oprawy W spektaklu weźmie udział również aktor rzeszowskiego Teatru im. W. Siemaszkowej – Waldemar Czyszak. 
 

Harmonogram pokazów:

Zagórz – 31 sierpnia, 1 września, godz. 18.00, MGOK

Sanok – 6 września, godz. 20.00, MBP Zielona Czytelnia – spektakl plenerowy

Rzeszów – 8 września, godz. 18.00, Teatr im. W. Siemaszkowej

Krosno – 20 września, godz. 18.00, RCKP

Lesko – 28 września, godz. 18.00, BDK
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy