Reklama

Kultura

Podkarpacie po raz piąty włączy się w produkcję filmów. Trafi na “oscarowy”?

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 13.04.2021
53171_komasa
Share
Udostępnij
Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy 2021 właśnie ogłosił konkurs na wsparcie produkcji filmowej. To już piąta edycja programu. W puli jest ponad 830 tys. zł, o które mogą starać się producenci filmowi. Warunek – film musi być związany z regionem poprzez tematykę, twórców lub  miejsce realizacji. W poprzednich latach z takiej możliwości skorzystali m.in. twórcy „Zimnej wojny” i „Bożego Ciała” – polskich kandydatów do Oscara.
 
Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy powstał w 2017 roku z inicjatywy Zarządu i Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Operatorem funduszu jest Podkarpacka Komisja Filmowa, działająca w strukturze Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Celem funduszu jest wspieranie produkcji filmowych związanych z województwem podkarpackim. Zrealizowane filmy i seriale mają się przyczynić do kulturalnej, turystycznej i gospodarczej promocji regionu. Warunkiem otrzymania wsparcia finansowego jest powiązanie produkcji z regionem poprzez m.in.: tematykę, twórców (przedsiębiorców i specjalistów z branży audiowizualnej działających w regionie) lub miejsce realizacji filmu. 
 
W puli konkursu jest 830 800 zł brutto. Środki pochodzą z budżetu Województwa Podkarpackiego. 

W ciągu czterech poprzednich edycji konkursu, Podkarpacka Komisja Filmowa wsparła produkcję 14 filmów (w tym 11 filmów fabularnych, 2 dokumentalnych i 1 animowanego). Wśród nich znalazły się nominowane do Oscara produkcje: „Zimna wojna” (reż. P. Pawlikowski, 2018), „Boże Ciało” (reż. J. Komasa, 2019), a także filmy uznanych reżyserów, m.in.: „Ułaskawienie” (reż. J.J. Kolski, 2018), „Eter” (reż. K. Zanussi, 2018), „IO” (reż. J. Skolimowski, film w produkcji). W ramach Funduszu powstały także filmy z gatunku kina familijnego: „Władcy przygód. Stąd do Oblivio” (reż. T. Szafrański, 2019) oraz „Tarapaty 2” (reż. M. Karwowska, 2020). Te, oraz inne koprodukcje Podkarpackiej Komisji Filmowej, obejrzeć można w serwisie Netflix.

Produkcje, które otrzymały dofinansowanie z PRFF, mają swoje regionalne premiery w Rzeszowie. 
 
W ostatnich latach, w ramach tych premier, Rzeszów gościł wielu wybitnych reżyserów, producentów i aktorów. Wydarzenia cieszą się zawsze ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, którzy chętnie spotykają się ze znanymi filmowcami w rzeszowskich kinach.
 
Nabór do piątej edycji konkursu potrwa do 7 maja 2021 roku. Wnioski na wspieranie produkcji filmowej w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego może złożyć każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą w zakresie produkcji filmowej. Warunki udziału określone są w Regulaminie.
 
Więcej informacji na stronie Podkarpackiej Komisji Filmowej
 
Producenci filmowi zainteresowani realizacją filmu na Podkarpaciu mogą zapoznać się z potencjałem filmowym regionu za pomocą: 
 
bazy lokacji
 
elektronicznej wersji katalogu Location Guide.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy