Reklama

Kultura

Będą nowe filmy w zbiorze Podkarpackiej Kroniki Filmowej

Alina Bosak
Dodano: 28.03.2021
52982_janusze
Share
Udostępnij
Do 20 000 zł można otrzymać na produkcję krótkometrażowego filmu dokumentalnego, fabularnego lub animowanego, opowiadającego historie związane z Podkarpaciem. Konkurs ogłosiła Podkarpacka Komisja Filmowa, która w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej sfinansowała już takie produkcje, jak m.in. „Rzeszowskie janusze 2. Rodzina”, „Akcja Pensjonat”, „Sklep Schaittra” i wiele innych. 
 
Podkarpacka Komisja Filmowa ogłosiła nabór do 6.edycji konkursu na wspieranie produkcji filmowej „Podkarpacka Kronika Filmowa Edycja 2021” Do udziału zaprasza wszystkich twórców filmowych zainspirowanych regionem Podkarpacia!
 
– Program “Podkarpacka Kronika Filmowa” wspiera powstawanie filmów ukazujących region w kontekstach aktualnych i historycznych, w formie krótkometrażowych dokumentów, animacji i realizacji fabularnych. Program ma sprzyjać tworzeniu warunków do rozwoju produkcji filmowych na Podkarpaciu oraz dokumentowaniu historii, teraźniejszości i dziedzictwa kulturowego regionu – tłumaczą organizatorzy.
 
Filmy, które powstają dzięki konkursowi, są oryginalnym zapisem dziedzictwa kulturowego i społecznego regionu. Upamiętniają ludzi i miejsca. Ich bohaterami są postaci historyczne, przedstawiciele środowisk twórczych i naukowych, sportowcy, społecznicy oraz inne osoby utożsamiane z regionem. Dokumentują wydarzenia, miejsca, elementy spuścizny, inicjatywy społeczne, które są ważne dla kultury i historii regionu.
 
Katalog filmów, które powstały dzięki Podkarpackiej Komisji Filmowej liczy już 18 pozycji. Powstały one w ciągu 5 lat (od 2016 roku). Wśród nich jest m.in. kontynuacja opowieści o zakładzie fotograficznym Edwarda Janusza („Rzeszowskie janusze 2. Rodzina”), film animowany o firmie kupieckiej I. Schaitter i Spółka, której historia w Rzeszowie obejmuje 170 lat, czy „Płaje” – nakręcona przez Rado Barłowskiego i Łukasza Grudysza podróż przez wschodnie Karpaty. 
 
Wiele z tych produkcji można obejrzeć na kanale YouTube Podkarpackiej Komisji Filmowej.   
 
W tym roku projekt Podkarpackiej Kroniki Filmowej jest kontynuowany. Łączna pula środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów filmowych wynosi 80 000 zł, a maksymalna kwota wsparcia jednego projektu to 20 000 zł. Projekty filmów można zgłaszać do 26 kwietnia 2021 roku.
 
Szczegóły dotyczące procedury składania wniosków oraz dokumenty niezbędne do wzięcia udziału w konkursie znajdą się na stronie internetowej Podkarpackiej Komisji Filmowej.
 
Podkarpacka Komisja Filmowa działa w strukturze Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Program “Podkarpacka Kronika Filmowa” realizowany jest ze środków pochodzących z Województwa Podkarpackiego.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy