Reklama

Kultura

Europa według Hazuki powstaje w Millenium Hall

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 09.02.2013
2211_IMG_9653
Share
Udostępnij
W piątek wieczorem (8 lutego) w Europejskiej Galerii Sztuki Millenium Hall zostało otwarte atelier Jacka Hazuki, artysty z Tarnowa od 30 lat mieszkającego i tworzącego we Francji. Hazuka będzie w nim pracował nad cyklem „Europa” – 27 wielkoformatowymi obrazami przedstawiającymi impresje urbanistyczne stolic Unii Europejskiej. Jak powstają obrazy, będzie mógł zobaczyć każdy: od poniedziałku do piątku (11-17 lutego) w godzinach od 12 do 19 artysta zaprasza na dni otwarte atelier.

Otwarcie atelier Hazuki to nie lada wydarzenie. W końcu rzadko ma się okazję bezpośredniego kontaktu ze sztuką, nie mówiąc o możliwości rozmowy z artystą. Jako pierwsi otwarte atelier zobaczyli goście, którzy wzięli udział w oficjalnej inauguracji w piątek wieczorem. Ale okazji do spotkań z Jackiem Hazuką będzie wiele: na przełomie kwietnia i maja, września i października oraz w grudniu 2013 roku, a także w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu 2014 roku. – Jacek Hazuka będzie dostępny dla publiczności, każdy będzie mógł porozmawiać nim i zobaczyć jak powstają jego obrazy – mówi Dagmara Kowal-Hazuka, żona artysty, prezes Stowarzyszenia Promocji Polskiej Sztuki Współczesnej „Namaluj mi Europę”. – Każdy ze zwiedzających będzie mógł też zostawić „własny ślad” na specjalnie wystawionym płótnie.

Jacek Hazuka urodził się w 1959 roku w Tarnowie. W 1981 roku wyemigrował do Belgii, a następnie do Paryża. Obecnie mieszka i pracuje w Lille i Arras, gdzie prowadzi prywatną szkołę malarstwa i rysunku oraz autorską galerię w centrum „starego miasta” Lille. Wziął udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w całej Europie. Jego malarstwo jest prezentowane regularnie na najważniejszych Międzynarodowych Targach Sztuki Współczesnej (Paryż, Londyn, Bruksela, Amsterdam, Rotterdam, Knokke, Lille, Szanghaj, Miami). Od ponad dziesięciu lat artysta maluje serię obrazów „Spacery urbanistyczne”, w których pokazuje atmosfery miast Europy. Ukoronowaniem ostatnich lat pracy będzie cykl „Europa”.

Oficjalną inaugurację ATELIER JACEK HAZUKA uświetnił występ krakowskich artystów Michała Półtoraka („Piwnica pod Baranami”) i Kuby Mietły. W inauguracji wzięła udział m.in. Urszula Ślązak z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Daty dni Otwartych Drzwi ATELIER JACEK HAZUKA w latach 2013 -2014: (daty mogą ulec zmianie)

11-17 luty 2013
21 kwiecień – 4 maj 2013
22 wrzesień – 6 październik 2013
8 -22 grudzień 2013

Marzec – Czerwiec – Wrzesień – Grudzień 2014
 
fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy