Reklama

Kultura

“Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko” – koncert w Rzeszowie i w sieci

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 08.07.2020
51066_wasilewski
Share
Udostępnij
Rzeszów, miasto urodzin sławnego jazzmana, znów zabrzmi jego muzyką. W sobotę, 11 lipca, o 19.30 w hotelu Bristol odbędzie się druga odsłona „Toastu Urodzinowego dla Tomasza Stańko”. Koncert wypełnia jego utwory, improwizacje i nowe kompozycje. Zagrają m.in. muzycy z Kwartetu Tomasza Stańko, którzy wydali z nim trzy historyczne albumy. Koncert będzie transmitowany na YouTube i Facebooku.
 
To druga odsłona artystycznego przedsięwzięcia upamiętniającego postać i twórczość wybitnego trębacza jazzowego i kompozytora. „Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko” powstał z inspiracji Anny Stańko – córki i wieloletniej menedżerki artysty. W ten unikalny muzyczny projekt angażują się czołowe postacie świata jazzu.
 
Tegoroczna edycja "Toastu…" będzie się składać z dwóch części.
 
Pierwsza nosi tytuł "Rzeszów i Kraków dla Tomasza Stańko" – jako symbol narodzin (Rzeszów) i początków kształtowania się muzycznego kunsztu Tomasza Stańko (Kraków). Koncert będzie symboliczną podróżą od narodzin muzyka, do wielkiego wejścia na scenę jazzową. Usłyszymy utwory Tomasza Stańko i improwizowane impresje symbolizujące ważne wydarzenia w rzeszowskim i krakowskim okresie życia trębacza, wzbogacone krótkim komentarzem lirycznym. Nie zabraknie też hejnału Miasta Rzeszowa autorstwa Tomasza Stańko, w aranżacji Zbigniewa Jakubka, którego premierowe wykonanie odbyło się w listopadzie 2018 roku w Filharmonii Podkarpackiej podczas koncertu "Istnienie Poszczególne. Tomasz Stańko in memoriam."
 
Fot. Materiały prasowe
 
Wystąpią: 
Zbigniew Jakubek – fortepian
Adam Kowalewski – kontrabas
Tomasz Nowak – trąbka
Bartłomiej Prucnal – saksofony
Dawid Fortuna – perkusja
Bartłomiej Skubisz "Eskaubei" – komentarz liryczny
 
Drugą część "Toastu…" wypełnią kompozycje inspirowane 60-letnią muzyczną historią Mistrza. Z tego wielkiego bogactwa czerpać będą – Marcin Wasilewski, Sławek Kurkiewicz i Michał Miśkiewicz – muzycy, którzy zaczęli grać z Tomaszem Stańko, jeszcze jako nastolatkowie – to on był ich mistrzem i magiem. Razem tworzyli Kwartet Tomasza Stańko i wydali trzy historyczne albumy dla ECM Records: „Soul of Things” (2002 r.), „Suspended Night” (2004r.), „Lontano” (2006 r.). Grali razem prawie ćwierć wieku, i sumując ich wszystkie trasy koncertowe – okrążyli wspólnie Ziemię parę dobrych razy. 
Do Tria Wasilewskiego dołączą – multiinstrumentalista Tadeusz Sudnik i trębacz Tomasz Dąbrowski.
 
 
Marcin Wasilewski Trio. Fot. Materiały prasowe
 
Z Tadeuszem Sudnikiem Tomasz Stańko współpracował w latach 80-tych. To był „dziki czas w biografii trębacza, gdy nosił złote zęby i miał ptaszarnię w swoim mieszkaniu na warszawski Powiślu. Taka była też muzyka, którą razem grali, między innymi na albumie „Freelectronic”. Natomiast Tomasz Dąbrowski był „uczniem” Tomasza Stańko podczas letnich warsztatów w Danii w 2015 roku. Między mistrzem i „uczniami” (uczniami w cudzysłowie, gdyż są to warsztaty dla profesjonalnych muzyków) zawiązała się bliska relacja, która miała koncertową kontynuację w projekcie „ Tomasz Stańko Experience”. Tomasz Dąbrowski jest z pewnością jednym z ciekawszych współczesnych europejskich trębaczy, który jak Stańko, idzie drogą wolności i improwizacji. 
 
W drugiej części wystąpią:
 
Tomasz Dąbrowski – trąbka
Marcin Wasilewski – fortepian
Sławomir Kurkiewicz – gitara basowa
Michał Miśkiewicz – perkusja
Tadeusz Sudnik – elektronika 
 
Bezpośrednią transmisję koncertu będzie można zobaczyć na kanale YouTube i profilu Facebook Estrady Rzeszowskiej. Początek transmisji w sobootę, 11 lipca, o godz. 19:30.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy