Reklama

Kultura

Młodzież z całej Polski będzie grać Chopina w Rzeszowie

Natalia Chrapek
Dodano: 11.02.2020
49690_gra
Share
Udostępnij
Przyjadą do stolicy Podkarpacia z różnych stron Polski. Będą mieli nie więcej niż 18 lat i powalczą o zwycięstwo w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Młodych Talentów im. Adama Harasiewicza, który odbędzie się 3 i 4 marca w Zespole Szkół Muzycznych Nr 1 w Rzeszowie. Wygrana to m.in. przepustka do koncertowania w Ogrodzie Botanicznym Państwowej Akademii Nauk w Powsinie, organizowanego w ramach Festiwalu Muzycznego „Floralia Muzyczne”.  

To jedyny w Polsce i na świecie konkurs pianistyczny, którego patronem jest Adam Harasiewicz – zwycięzca V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Swoją karierę pianistyczną rozpoczął w Rzeszowie, kiedy w 1947 roku zdobył główną nagrodę w Konkursie Młodych Talentów. Koncertował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Europy, Azji i Ameryki Północnej, zachwycając swą grą melomanów wywodzących się z różnych kręgów kulturowych. Organizatorzy zainspirowani biografią muzyka stworzyli w Rzeszowie wydarzenie, które ma promować młodych, uzdolnionych pianistów i wspierać rozwój ich kariery. 
 
– Konkurs promuje polską pianistykę oraz piękną idee artystycznej współpracy międzypokoleniowej. Zapewnia młodzieży dogodne warunki do rozwoju oraz rozbudza w nich zainteresowanie sztuką pianistyczną, często nawet w kręgach pozamuzycznych – wylicza Aneta Teichman, dyrektor generalny wydarzenia. 
 
W pianistycznych zmaganiach wezmą udział dzieci i młodzież szkół muzycznych I i II stopnia. Uczestnicy zaprezentują grę w trzech kategoriach wiekowych. Pierwsza to uczniowie do lat 12, druga – do 15. Ostatnia skupia „starszaków”, czyli osoby na krótko przed ukończeniem 18. roku życia. Program został tak skonstruowany, aby umożliwić młodym  pianistom popisy w różnych stylach i formach muzycznych. Gra jest warta świeczki, bo dla najlepszych przygotowano sporo nagród, w tym: płyty, książki z nutami oraz coś specjalnego – koncerty m.in. w Ogrodzie Botanicznym Państwowej Akademii Nauk w Powsinie, organizowane w ramach Festiwalu Muzycznego „Floralia Muzyczne”. 
 
Konkurs odbędzie się 3 i 4 marca w Zespole Szkół Muzycznych przy ul. Szopena 32. Organizatorem jest Fundacja Pianistyki Polskiej. Więcej informacji o wydarzeniu na stronie
 
Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny Młodych Talentów im. Adama Harasiewicza. PROGRAM
 
Grupa I – uczniowie urodzeni 3. marca 2008 roku i młodsi
 
1. Etiuda o charakterze wirtuozowskim
 
2. Dowolny utwór (mile widziana kompozycja F. Chopina)
 
Czas wykonania – 10 minut
 
Grupa II – uczniowie urodzeni 3. marca 2005 roku i młodsi
 
1. Etiuda o charakterze wirtuozowskim
 
2. Dwa dowolne utwory (mile widziane kompozycje F. Chopina)
 
Czas wykonania – 15 minut
 
Grupa III – uczniowie urodzeni 3. marca 2002 roku i młodsi
 
1. Etiuda o charakterze wirtuozowskim
 
2. Utwór Jana Sebastiana Bacha
 
3. Allegro sonatowe z  sonaty J. Haydna, W. A. Mozarta lub L. van Beethovena
 
4. Dowolny utwór (mile widziana kompozycja F. Chopina np. Ballada)
 
Czas wykonania – 25, maksymalnie 30 minut. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy