Reklama

Kultura

W piątek urodzinowy koncert dla Stańki. W Rzeszowie zagrają gwiazdy jazzu

Natalia Chrapek
Dodano: 28.06.2019
46347_stanko
Share
Udostępnij
11 lipca skończyłby 77 lat. Magazyn New York Times pisał o nim: „Jeden z najbardziej oryginalnych i twórczych trębaczy jazzowych na świecie”. Tomasz Stańko – genialny artysta i wybitny kompozytor pochodził z Rzeszowa, dlatego 12 lipca na scenie przy Fontannie Multimedialnej zaśpiewają i zagrają dla niego najlepsi jazzowi muzycy. Start imprezy o godz. 19.30. 

Tomasz Stańko, wybitny trębacz i kompozytor,  od początku lat 60. XX w. należał do najważniejszych artystów sceny jazzowej – nie tylko polskiej, ale także europejskiej i światowej. Nagrał ponad 40 albumów autorskich, skomponował muzykę do kilkudziesięciu filmów czy seriali. Były wśród nich produkcje amerykańskie – „Homeland” oraz „Kiedy mężczyzna kocha kobietę”. Nie zabrakło również polskiej klasyki filmowej: „Egzekutor”, „Pożegnanie z Marią”, „Idol”, „Trąd” i „Poniedziałek”.

W 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Cztery lata później skomponował nowy hejnał dla stolicy Podkarpacia, a w 2016 roku został Honorowym Obywatelem Rzeszowa.

W wywiadzie, jakiego udzielił dla magazynu VIP Biznes&Styl, tak mówił o swoich związkach z tym miastem: „Przy ulicy Dąbrowskiego, na rogu, tam gdzie dziś jest bank, moja babcia miała dużą działkę, jakby wyciętą z rogu parku, i mały domek. Mój ojciec spędził tam młodość. To tutaj upłynęło moje wczesne dzieciństwo. Matka pochodziła ze Zwięczycy. Gdy miałem 6 lat, przenieśliśmy się do Krakowa, ale przyjeżdżałem do Rzeszowa na wakacje. Miejsce, gdzie się urodziłem, darzę ogromnym sentymentem. Właściwie nie jestem rzeszowiakiem, ale czuję się tak, jakbym nim był. To dziwne, tym bardziej, że wprawdzie patriotyzm jest dla mnie bardzo szlachetnym uczuciem. Czuję się jednak nie tyle kosmopolitą czy obywatelem świata, co przede wszystkim Tomaszem Stańką. A dopiero potem Polakiem”. 

Stańko w ostatnich latach życia dzielił swój czas pomiędzy Warszawę a Nowy Jork, który był dla niego miastem „niewyczerpanych fascynacji, spotkań i eksperymentów”. 
Muzyk zmarł 29 lipca 2018 roku w warszawskim szpitalu onkologicznym na Ursynowie. Miał 76 lat. Żegnały go najważniejsze zagraniczne dzienniki: „The New York Times”, „LA Times”, „The Guardian”, „El Pais”, „The Herald”.

W tym roku artysta skończyłby 77 lat. Z tej okazji powstał unikalny projekt muzyczny „Toast dla Tomasza Stańko”. Zainaugurowała go Anna Stańko, córka i wieloletnia menedżerka genialnego trębacza. 

W piątek, 12 lipca, na scenie przy Fontannie Multimedialnej w Rzeszowie muzycy jazzowi  zagrają koncert poświęcony pamięci artysty. Impreza rozpocznie się o godz. 19.30. Na początku wystąpi Wadada Leo Smith, legendarny amerykański trębacz, który oczaruje publiczność solowym recitalem. Na scenie pojawią się także: Skalpel i Piotr Damasiewicz, Rafał Dutkiewicz oraz Tomasz Stańko New York Quartet. Po koncercie, który zakończy się mniej więcej o godz. 22.30, w klubie Lord Jack goście usłyszą utwory wykonane przez muzyków z zespołu Sophia Grand Club. Imprezę zakończy jam session dla wszystkich artystów.  
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy