Reklama

Kultura

Recital Piotra Tarcholika w CKiP w Jarosławiu

Artykuł Partnera
Dodano: 23.04.2013
3676_piotr_tarcholik2
Share
Udostępnij
Piotr Tarcholik, jarosławianin z urodzenia, znakomity skrzypek, koncertmistrz i nauczyciel akademicki, wystąpi z recitalem w swoim rodzinnym mieście. Koncert odbędzie się w czwartek, 25 kwietnia o godz. 18 w sali lustrzanej Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu.
 
Tarcholik to absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie doc. Ewy Szubra-Jargoń, uczeń prof. Grigorija Żyslina i prof. Wiesława Kwaśnego, laureat  konkursu Jeunesse Musicales w Weikersheim w 1992 r. oraz Konkursu Mozartowskiego w Krakowie, współzałożyciel i lider zespołu Kameralistów Krakowskich (obecnie „Sinfonietta Cracovia”), gościnny koncertmistrz Radiowej orkiestry Symfonicznej w Krakowie. Koncertował w wielu krajach Europy, USA oraz Japonii.
 
Występował jako solista z takimi orkiestrami jak: Sinfonia Varsovia, NOSPR, Polska Orkiestra Kameralna, Cappella Cracoviensis, Sinfonietta Cracovia, Filharmonią Rzeszowską, Świętokrzyską i Wrocławską oraz Przemyską Orkiestrą Kameralną, którą od 2003 roku prowadzi od pulpitu koncertmistrza. Dokonał wielu nagrań płytowych (dla m. in. firmy Dux, CD Accord, Chandos Records, Virgin Classics) i radiowych.
 
W latach 1998-2004 był II koncertmistrzem orkiestry „Sinfonia Varsovia”, gdzie występował pod batutą Lorda Yehudi Menuhina, K. Pendereckiego, S. Mintza, E. Krivina, J. Semkowa. W sezonie 2002-03 prowadził jako lider Polską Orkiestrę Kameralną na festiwalach w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Francji.
 
Regularnie uczestniczy w różnych przedsięwzięciach kameralnych (m.in. Kwartet smyczkowy NOSPR, „Kephas Quartet”), współpracuje z artystami tej miary co Tomasz Strahl, Artur Paciorkiewicz, Grigori Zhislin. Z żoną Moniką Wilińską-Tarcholik tworzy duet sonatowy. W ubiegłym roku ukazała się ich debiutancka płyta z utworami Bartoka, Strawińskiego i Lutosławskiego, wydana przez DUX.
 
Od września 2004 pracuje jako pierwszy koncertmistrz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Prowadzi też klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Krakowie, na Beskidzkich Warsztatach Skrzypcowych w Rycerce Górnej, Wiosennych Kursach Mistrzowskich w Przemyślu oraz Letniej Akademii Muzycznej w Krakowie.
 
W programie koncertu:
Ludwig van Beethoven – V Sonata na skrzypce i fortepian op. 24 „Wiosenna”
Fryderyk Chopin – Nokturn Des-dur op. 27 nr 2 oprac. August Wilhemj
Niccolo Paganini – Kaprys nr 24 (oprac. Lepold Auer) na skrzypce i fortepian
Henryk Wieniawski – Legenda op. 17, Polonez D-dur op. 4
Ernest Bloch – Nigun z cyklu “Bal Shem”
J. Brahms/Fritz Kreisler – Taniec węgierski nr 17 f-moll
Bela Bartok – Tańce rumuńskie
 
Bilety w cenie 10 zł  (do nabycia w Punkcie Informacji Turystycznej CKiP, Jarosław, Rynek 5)
 
Więcej informacji: www.ckip.jaroslaw.pl
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy