Reklama

Kultura

Wiosenny powiew Japonii w Radiu Rzeszów

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 10.03.2016
25508_Wiosenny-powiew-Japonii-w-Radiu-Rzeszow
Share
Udostępnij
Dwie utalentowane japońskie pianistki – Atsuko Ogawa i Rika Matsuoka wystąpią z recitalem fortepianowym w Radiu Rzeszów. Koncert odbędzie się 11 marca o godz. 19.30 w Studiu Koncertowym im. Tadeusza Nalepy.
 
Atsuko Ogawa, po tym jak porzuciła pracę nauczyciela akademickiego w Uniwersytetu Muzycznego w Osace, od kilku lat na stałe mieszka w Przemyślu. Pracuje w Centrum Kultury Japońskiej jako lektor języka japońskiego i promotor kultury japońskiej oraz nauczyciel gry na fortepianie w szkole muzycznej. Z CKJ i jego założycielką i dyrektorką Igą Dżochowską współpracuje od 1994 roku, promując kulturę japońską w Polsce i w Europie oraz Region Podkarpacki i Polskę w Japonii. 
 
Atsuko Ogawa jest absolwentką Wydziału Muzycznego na Uniwersytecie Soai w Osace (1974 – 1978). Ukończyła dwuletnie podyplomowe studia w klasie fortepianu na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1979 – 1981). Laureatka konkursu I. J. Paderewskiego (1981). Koncertowała z orkiestrą kameralną w Japonii (Kyoto, Osaka, Kobe, Tokyo, Nagano, Shiga), w Polsce (Warszawa, Żelazowa-Wola, Kraków, Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń, Słupsk, Bielsko-Biała, Żywiec, Tarnów, Rzeszów, Mielec, Krosno, Tarnobrzeg, Jelenia-Góra, Kąśna-Dolna, Izabelin, Nałęczów Busko-Zdrój, Jarosław, Przemyśl), na Ukrainie we Lwowie i Tarnopolu oraz we Francji w Paryżu. 
 
W 2010 roku została wyróżniona odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla kultury polskiej".
 
Druga z pianistek, które zagrają w Radiu Rzeszów, Rika Matsuoka urodziła się w 1983 roku w Matsuyama. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła wieku czterech lat, pod opieką Mamy – Emiko, będącej sopranistką i dyrygentką chóralną. Ukończyła w 2006 roku Uniwersytet Ehime na kierunku Sztuki Piękne. Po przyjeździe do Polski ukończyła w UMFC studia magisterskie w Klasie Fortepianu u Pani Profesor Anny Jastrzebskiej Quinn. Równolegle uczyła się w Klasie Kameralistyki pod kierunkiem prof. Krystyny Makowskiej-Lawryno. W 2012 roku odbyła studia podyplomowe w Gdańskiej Akademii Muzycznej. Obecnie kończy tam studia doktoranckie w Klasie Fortepianu u prof. Bogdana Czapiewskiego. W swojej pracy skupia się na zagadnieniach związanych z fortepianem z Epoki Chopina. Silnie zaangażowała się w działalność charytatywną po Tragedii w Fukushimie. Koncertuje w Polsce i w Japonii. Prowadzi warsztaty muzyczne i artystyczne dla dzieci i młodzieży. Pisze prace o polskiej muzyce i polskich pianistach okresu romantycznego. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy