Reklama

Kultura

Pendereccy laureatami nagrody specjalnej Paszportów “Polityki”

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 16.01.2013
1782_krzysztof-penderecki-fot-bruno-fidrych-2012-03-28-719x480
Share
Udostępnij
Pochodzący z Dębicy kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki oraz jego żona Elżbieta zostali uhonorowani Kreatorem Kultury – nagrodą specjalną Paszportów Polityki. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się we wtorek wieczorem w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

Krzysztof Penderecki, urodzony w 1933 roku w Dębicy, to  ceniony kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny, przedstawiciel tzw. polskiej szkoły kompozytorskiej w latach sześćdziesiątych. Były rektor, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie. Kreator Kultury Paszportów „Polityki” dołączył do licznych nagród, jakimi dotychczas wyróżniono dębiczanina za wybitne osiągnięcia.

Kreatora Kultury przyznano mu za „wybitne i nowatorskie kompozycje, dzięki którym polska muzyka zdobyła międzynarodową sławę. Za utwory awangardowe, takie jak „Tren”, „Anaklaksis”, „Polymorphia”, „Pasja” i „Jutrznia”, ale i za te, w których porządkował swoje muzyczne uniwersum: opery, symfonie, „Polskie Requiem”, muzykę kameralną”. Podczas ceremonii wręczenia nagród kompozytor nie ukrywał zadowolenia, że nagrodę może odebrać razem ze swoją żoną. Penderecki podkreślił, że jego żona „od ponad 40 lat walczy jak lew o młodych, zakłada nowe orkiestry, czasem robi coś, a nawet bardzo dużo dla starego kompozytora”.

Natomiast pochodząca z Krakowa Elżbieta Penderecka, z wykształcenia fizyk, od 1965 r. prowadzi sekretariat swojego męża, ale jej osiągnięcia w dziedzinie kultury są ogromne. Kreatorem Kultury została nagrodzona za wykreowanie ważnych wydarzeń muzycznych, głównie Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena, „ale także za wydobycie na światło dzienne rękopisów wielkich kompozytorów przechowywanych w Bibliotece Jagiellońskiej, za patronowanie zespołom Sinfonietta Cracovia i Orkiestrze Akademii Beethovenowskiej i ogromne zasługi dla polskiego życia muzycznego, którego jest kreatorką i dobrym duchem”.

Corocznie przyznawane Paszporty "Polityki" wyróżniają twórców utalentowanych, przekraczających granice w sztuce, trafiających nie tylko do krajowego, ale także zagranicznego odbiorcy. Nominacje w poszczególnych kategoriach przyznawane są na podstawie wskazań krytyków. W tym roku decydujący głos mieli czytelnicy, którzy podczas internetowego głosowania wybierali tegorocznych laureatów.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy