Reklama

Kultura

20 lat Fundacji Muzycznej

Elżbieta Lewicka
Dodano: 16.12.2012
1514_MartaTyczynska
Share
Udostępnij
Kto ma pasję, ten jest człowiekiem szczęśliwym i uszczęśliwia innych. Pasja pedagogiczna jest szczególnym przykładem działania na rzecz innych właśnie. Dzięki działaniom pasjonatów dzieją się rzeczy, które zapewne nigdy by nie zaistniały, gdyby nie pomysł i chęć działania- zawsze jest przecież coś do zrobienia! Dzięki grupie pasjonatów-pedagogów edukujących uzdolnioną muzycznie rzeszowską młodzież powstała instytucja, która nie ma biura, pokoi, Padów, ani innych atrybutów poważnie działającej placówki, ale ma za to osiągnięcia, coraz lepszą markę i konkretne efekty działalności. Nauczyciele pracują tu „po godzinach", społecznie, zawsze gotowi do niesienia pomocy, dzielenia się swoim czasem i kompetencjami.       
                                                                                                                                                                                                          
W tym roku mija 20 lat działalności Fundacji Szkolnictwa Muzycznego w Rzeszowie. Przewodniczącą Fundacji była wieloletnia pedagog szkół muzycznych od lat mieszczących się przy ul. Chopina w Rzeszowie, Małgorzata Gajewska. Od 12 lat prezesem Fundacji jest Marta Dybka-Tyczyńska, v-ce prezesem Norbert Buda i członkiem zarządu Rafał Mazur. Wszyscy są pedagogami Zespołu Szkół Muzycznych Nr.1 w Rzeszowie.

Fundację założyła grupa nauczycieli i grono fundatorów złożonych głównie z rodziców ówczesnych uczniów. Naczelną ideą i celem od początku były wsparcie utalentowanej młodzieży i promocja ich osiągnięć, popularyzacja muzyki i kultury wysokiej w szerokim tego słowa znaczeniu. Oczywiście działalność Fundacji jest ściśle związana z działalnością Zespołu Szkół Muzycznych Nr 1 w Rzeszowie. Pomysły do realizacji przynoszą nauczyciele, członkowie Zarządu i oczywiście uczniowie. Od kilkunastu lat Fundacja rozwija kilka sztandarowych imprez. Najbardziej prestiżowy jest Konkurs Zespołów Kameralnych (o zasięgu międzynarodowym), któremu przewodniczy prof. Krzysztof Jakowicz, a w jury zasiada m. in. dyrektor Filharmonii Podkarpackiej, prof. Marta Wierzbieniec. Poziom konkursu jest bardzo wysoki, a to przynosi splendor Fundacji. Drugą ważną imprezą jest Konkurs Wokalny im. Barbary Kostrzewskiej. Od wielu lat Fundacja współpracuje z ośrodkami muzycznymi Niemiec, co w konsekwencji owocuje spotkaniami w międzynarodowym gronie i koncertami młodych, rzeszowskich artystów za granicami Polski, na które wyjeżdża młodzież zrzeszona nie tylko w Fundacji, ale też ucząca się w Krośnie, Sanoku, czy Leżajsku. Niedawno nawiązano współpracę z polską szkołą na Litwie, powstają nowe kontakty ze Słowacją i Węgrami. To wszystko sprzyja wymianie doświadczeń, przemyśleń metodycznych i intefot. T. Pgracji uzdolnionej młodzieży. Nieistniejące już projekty, to cykl koncertów filharmonicznych „Podzielić się Talentem", do którego Fundacja zamierza powrócić. Ten projekt promował uzdolnioną młodzież z całego Podkarpacia. Młodzi muzycy koncertują w wielu miejscach: Domach Seniora, na rzeszowskim Rynku, w teatrze Maska, w szpitalach, muzeach, przedszkolach, Hospicjum. – „Mamy cudowną młodzież! Wystarczy dać im zajęcie, pokazać cel i pomóc go realizować. Młodzież jest bardzo otwarta, aktywna, pięknie promuje Polskę na wyjazdach zagranicznych. Jesteśmy przecież obserwowani, a nasza młodzież świetnie wygląda, jest utalentowana, ma doskonałe maniery, potrafi się świetnie zachować- to wszystko jest wizytówka naszego miasta i kraju. Bywają u nas goście z całej Polski, a my promujemy Rzeszów"- mówi prezes Fundacji, Marta Dybka- Tyczyńska.

Fundacja Szkolnictwa Muzycznego w Rzeszowie przydziela też jednorazowe stypendia dla najbardziej uzdolnionych, młodych muzyków. Zdarzyło się już, że dzięki takiej pomocy finansowej można było sfinansować wyjazd na konkurs, czy egzaminy wstępne do Akademii Muzycznej. Edukacja muzyczna dziecka jest w ogóle  kosztowna – zwłaszcza, kiedy pojawiają się konkursy, koncerty, wyjazdy.  I tu najbardziej potrzebującym udzielamy wsparcia finansowego. Podobnie traktujemy też konkursy szkolne, które również dofinansowujemy.
 
Łukasz Rusin, prowadzący na co dzień klasę gitary, odpowiedzialny jest za organizowanie Podkarpackiego Konkursu Zespołów Kameralnych:  – Marka konkursu jest naszą wizytówką. Co roku z całej Polski i z zagranicy mamy mnóstwo zgłoszeń i pytań, czy można wziąć udział w tej imprezie- tyle dobrego o niej słychać w środowisku muzycznym.

– Nareszcie doczekaliśmy się statuetki, która będzie symbolem naszego konkursu! To dzieło młodzieży z Warsztatów Terapii Zajęciowej na Załężu. My dla nich od lat koncertujemy, a teraz oni dali nam coś od siebie – dodaje Marta Dybka – Tyczyńska.
Od 7 lat Fundacja organizuje też Warsztaty Jazzowe. Edukacja muzyczna w Polsce nie obejmuje swoimi programami innej, niż nauka muzyki klasycznej. Warsztaty służą temu, aby nadać szlif twórczości związanej z muzyką improwizowaną, czy rozrywkową, ponieważ młodzież często próbuje grać właśnie takie gatunki. Wykładowcami na Warsztatach są zawsze najlepsi polscy muzycy- między innymi kompozytor, aranżer, pianista jazzowy i wykładowca Zbigniew Jakubek: „Działalność jazzowa i rozrywkowa Fundacji stanowi uzupełnienie edukacji, którą młodzież odbiera w szkole. Część młodzieży jest na etapie dokonywania przyszłych wyborów życiowych i zastanawia się,w jakim kierunku powinna iść ich dalsza edukacja muzyczna. Niektórzy decydują się właśnie na jazz, czy rozrywkę." Z. Jakubek marzy, aby Fundacje było stać na zorganizowanie tygodniowych warsztatów dla big- bandu, który w Zespole Szkół Muzycznych Nr1 istnieje jeszcze od czasów Liceum Muzycznego." Jestem pod wrażeniem konsekwentnego działania osób zaangażowanych w prace fundacji. Często wykonują, czy uzupełniają pracę, która nie została przez kogoś gdzieś wcześniej wykonana. Bywają lata gorsze i lepsze pod względem finansowym, ale to wcale nie oznacza, że kiedykolwiek następuje utrata energii- wręcz przeciwnie!"
 
"W ramach ścieżki patriotycznej, którą realizujemy od wielu lat, organizujemy wycieczki do miejsc pamięci narodowej, a najnowszym projektem jest konkurs dotyczący tematyki zawartej w filmie i książce "Czas honoru". Organizujemy też seminaria, korzystając z obecności wybitnych muzyków, którzy koncertują w naszej filharmonii".

Na koncerty organizowane przez Fundację przychodzą rzeszowscy melomani, którzy często dopytują o terminy kolejnych występów młodych artystów. Wszystkie koncerty- w tym finałowe konkursowe- mają charakter non profit. Na styczeń 2013 zaplanowano uroczysty, jubileuszowy koncert wieńczący 20- to letnią działalność Fundacji Szkolnictwa Muzycznego w Rzeszowie. Członkowie Fundacji marzą, aby przez kolejne lata utrzymać i rozwijać te imprezy, które są najmocniejszymi.


"Bardzo chciałbym, aby w naszym mieście zmieniły się choć trochę pewne priorytety –  tu apel do osób decyzyjnych – Rzeszów nam pięknieje, rozwijają się różne dziedziny, często dzięki wsparciu finansowemu odpowiednich instytucji. Wciąż jednak zbyt małą uwagę przywiązuje się do wsparcia działalności edukacji muzycznej. Kultura, w tym muzyka właśnie jest naszym największym atutem i wizytówką w Europie, między innymi dlatego, że można z nią wszędzie dotrzeć. Młodzież jest uzdolniona i pracowita, dlatego trzeba w nią inwestować. Taka inwestycja zawsze się zwraca!".
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy