Reklama

Kultura

Weekend w dworku Marii Konopnickiej na X “Festiwalu Żarnowiec”

Aneta Gieroń
Dodano: 03.09.2014
14365_Zarnowiec_1
Share
Udostępnij
Przez długie lata urokliwy dworek w Żarnowcu koło Krosna kojarzony był tylko z Marią Konopnicką, która w 1903 roku dworek dostała w darze od narodu i gdzie spędziła kilka bardzo szczęśliwych lat. Od 10 lat Żarnowiec kojarzy się z także z muzyką operową. Nie inaczej będzie w tym roku. Od piątku do niedzieli w pięknej, jesiennej scenerii odbędzie się tutaj X jubileuszowy „Festiwal Żarnowiec 2014" gromadzący kilka tysięcy miłośników muzyki operowej z Polski i zagranicy.
 
Pierwszy koncerty zorganizowany przez Marka Wiatra (artysta – tenor) i Pawła Bukowskiego (dyrektor Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu)  odbył się we wrześniu 2003 r. w 100. rocznicę przyjazdu Marii Konopnickiej do Żarnowca. Festiwal oficjalnie rozpoczęto w 2005 r. i jest kontynuowany do dziś. 
 
Bogaty program artystyczny, znakomite spektakle oraz wielkie zainteresowanie miłośników muzyki jest doskonałą promocją regionu, a szczególnie Żarnowca jako miejsca znanego w Polsce i za granicą. W poprzednich latach na Festiwalu można było obejrzeć m.in. spektakle: "Halka", "Straszny dwór", "Baron Cygański", "Zemsta nietoperza". Na scenie żarnowskiego festiwalu wystąpili soliści Opery Narodowej w Warszawie, Opery Krakowskiej, Opery Bytomskiej.
 
Gościli tutaj również: Wiesław Ochman, Grażyna Brodzińska, Teresa Lipowska, Wojciech Siemion, Janusz Zakrzeński, Krzysztof Globisz, Halina Kunicka, Grażyna Łobaszewska, Stan Borys oraz artyści krakowskiej "Piwnicy Pod Baranami". W tym roku będzie okazja zobaczyć „Grupę MoCarta  oraz „Zemstę nietoperza" w wykonaniu orkiestry, chóru, baletu i solistów Opery Śląskiej w Bytomiu.
 
– Każdego roku na Festiwalu organizowane są też akcje charytatywne. W tym roku w czasie trwania Festiwalu odbędzie się aukcja i zbiórka pieniędzy dla Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Krośnie – mówi Marek Wiatr, dyrektor artystyczny festiwalu.
 
Program X Jubileuszowego Festiwalu w Żarnowcu 5-7 września 2014 r.
 
5 września 2014 – piątek (plener) – bilet 40 zł

godz. 18.30 – "Z muzyką cygańską przez świat" – koncert z udziałem Cygańskiego Teatru Muzycznego "Terno" 
godz. 20.30 – "W Hołdzie Marii Konopnickiej" Andrzej Marian Jurkiewicz oraz "Dawnych Wspomnień Czar" z udziałem słuchaczy Szkoły Wokalno-Aktorskiej w Krośnie 
 
6 września 2014  – sobota (plener) – bilet 40 zł
 
godz. 19.00 – "Grupa MoCarta" 
godz. 20.30 – "W krainie uśmiechu i nie tylko" Gala operetkowa w wykonaniu solistów Opery Śląskiej w Bytomiu 

7 września 2014 – niedziela (plener) – bilet 30 zł
 
godz. 19.00 – "Zemsta nietoperza" w wykonaniu orkiestry, chóru, baletu i solistów Opery Śląskiej w Bytomiu
 
Karnet na wszystkie koncerty Festiwalu kosztuje 80 zł. Bilety do nabycia w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu (tel. 13 435 20 13), w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie (tel. 13 432 18 98),  w Jasielskim Domu Kultury (tel. 13 443 51 50) oraz w Gminnym Ośrodek Kultury w Jedliczu (tel. 13 435 20 81).
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy